Tacikistan'ın %70'i elektriksiz kaldı

Tacikistan'da sabah saatlerinde elektrik kesintisi yaşandı. Tacikistan'ın en büyük Nurek elektrik santralinde yaşanan teknik arıza yüzünden başta başkent Duşanbe olmak üzere ülkenin büyük bir kesimi elektriksiz kaldı.

Pazartesi 09.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 09.11.2009 15:48
ABONE OL
Tacik basınında yer alan habere göre, bugün yerel saat ile 6:35'de Nurek-Regar elektrik hattında meydana gelen kaza yüzünden elektrikler kesildi. Tacikistan'ın elektrik sisteminin bir birine bağlı çalıştığı için arıza sonucunda ülke genelinde birçok santraller de otomatik olarak kapandığı kaydedildi.
Tacikistan Barki Tojik elektrik şirketinden yapılan açıklamaya göre, şirket yetkilileri ve uzmanların arıza yaşandığı bölgeye gittikleri kaydedildi.

Son yapılan açıklamalarda, ülkenin bazı kesimlerinde elektriğin temin edildiği ve önümüzdeki saatlerde Tacikistan elektrik sisteminin yeniden çalışmaya başlayacağı bildirildi.

Nurek hidroelektrik enerji santralı, Orta Asya'daki en büyük santrallerden biridir. Bu santral, ülkedeki elektrik enerjisinin % 70'ini sağlıyor.

Orta Asya'nın su kaynaklarının % 55'ine sahip olan Tacikistan, elektrik üretimini hidroelektrik santrallerinden karşılıyor. Hidroelektrik üretimi, ülkedeki toplam enerji üretiminin yüzde 99'unu oluşturuyor.