İngiltere'den sürpriz öneri

Birleşik Krallık, Kıbrıs'ta bulunan 2 üssünün, Ada'nın toplam alanının yüzde 3'ünü oluşturan arazisinin yaklaşık yarısını, barışa katkı için devretmeye hazır olduğunu BM'ye bildirdi.

Çarşamba 11.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009 11:47
ABONE OL
BM tarafından Kıbrıs'ta yapılan açıklamada, önerinin koşullu olduğu, koşulun da, ''iki toplum liderleri arasında kapsamlı bir barış antlaşması sağlanması, antlaşmanın iki toplumun çoğunlukları tarafından onaylanması ve her iki tarafça da, tüm onay süreçlerinden geçerek kabul edilmesi olduğu'' belirtildi.

Birleşik Krallık, Ada'daki 2 üssünde, 245 kilometrekarelik bir alanı elinde tutuyor. Bu ülke BM'ye, bu alanın yaklaşık yarısını oluşturan, 116.5 kilometrekarelik kısmı önerdi.

Kıbrıs'ın, Türkiye ve Yunanistan ile birlikte 3 garantör ülkesinden biri olan İngiltere'nin, Kıbrıs'ta 2 askeri üssü bulunuyor.

İngilizler'in, Gazimağusa yakınlarında Dikelya, Limasol'da da Ağrotur Üssü yer alıyor.

İngiltere, 2004 yılında, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm öngören Annan Planı'nı iki tarafın da kabul etmesi durumunda, üslerinden toprak vermeyi taahhüt etmişti. Annan Planı'na KKTC yüzde 65 ''evet'' derken, Rumlar ise yüzde 76 oranında ''hayır'' demişlerdi.

TALAT: '' TOPRAK KONUŞULDUĞU AŞAMADA DEĞERLEDİRİLECEKTİR''

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İngiltere'nin Kıbrıs'ta çözüm halinde toprak önerisinin, müzakerelerde harita ve toprak konuşulurken değerlendirileceğini belirterek, önerinin, Rum tarafının bu konudaki isteksizliğini ortadan kaldırmak için yapılmış girişim olarak algılanabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, olağanüstü toplantı için Cumhuriyet Meclisi'ne gelişinde, gazetecilerin sorusu üzerine, İngiltere'nin, Kıbrıs sorununun çözümü halinde Kıbrıs'taki üslerinden ''birleşik Kıbrıs''a toprak verme taahhüdünü değerlendirdi.

İngiltere'nin aynı teklifi Annan planı döneminde de yaptığını ve o zamanki tutumunu tekrarladığını belirten Talat, ''Derinlemesine bir çalışma, değerlendirme, tartışma aramızda yapmadık. O yüzden konuyla ilgili geniş bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Ancak bu İngiltere'nin tutumudur. Tabii ki sonunda harita, yani toprak konuşulduğu aşamada değerledirilecektir'' dedi.

Önerinin müzakerelere yansımasının nasıl olacağının sorulması üzerine Talat, Türk tarafı olarak istekli çalıştıklarına işaret ederek, ''Büyük olasılıkla Rum tarafının bu konudaki isteksizliğini ortadan kaldırmak için yapılmış girişim olarak da algılanabilir'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Talat, önerinin, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Londra ziyareti öncesinde yapıldığının anımsatılması üzerine de, ''İşte o da gösteriyor ki Rum tarafını teşvik etmek istiyorlar, anlaşılan'' dedi.

Olağanüstü Meclis toplantısıyla ilgili bir soruya karşılık Talat, müzakereler hakkında meclisi bilgilendireceğini ve milletvekillerinin görüşlerini alacağını belirterek, sonunda kararı meclisin ve halkın vereceğini, referandum yasasını hazırlama ve referanduma sunulmasını meclisin yapacağını, her şeyi, meclis ve hükümetle diyalog içinde yürüttüklerini kaydetti.

Bir başka soru üzerine, hükümetle arasında bir sorun olduğunu düşünmediğini ifade eden Talat, zaman zaman siyasi mülahazalarla bazı açıklamalar yapıldığını, bunlara cevap vermesinin doğru olmadığını belirterek, ''Her şeyi herkes biliyor ve görüşlerini de söylüyor'' dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, ''Başbakan Derviş Eroğlu ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) kabul etmeyeceği bir referandumun meclisten geçip geçmeyeceğinin'' sorulması üzerine de, ''Karar yüce meclisin, halka bu imkanı veririz, nihai kararı halk verecek nasıl olsa deyip'' ifadesini kullandı. Talat, meclisin çoğunluğu benimsemese de halka bu imkanın verilmesi gerektiğini belirterek, 'Çünkü sonuçta halkımız karar verecek'' diye konuştu.