Nükleer satrançta gözler Türkiye'de

İran'ın uranyumunun Türkiye'ye taşınması konusu gündemdeki yerini koruyor. ABD, 'Türkiye alternatiflerden biri' derken Tahran, Ankara'ya pek sıcak bakmıyo

Çarşamba 11.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009
ABONE OL
Türkiye,Tahran'ın güvenini kazanarak Batı ile diyaloğunda yeni bir pencere açmayı hedeflerken İran'ın zenginleştirilmiş uranyumunun Türkiye'ye taşınması konusunda tereddütler aşılamadı. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile önceki gün yeniden bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Fırsat değerlendirilmeli" mesajı verdi. Muttaki ise, "Türkiye'ye taşınması halinde bu yine Batı'nın isteklerine hizmet eder" kaygısını dile getirdi. Davutoğlu, İran'ın kaygılarını ve koşullarını Güvenlik Konseyi Üyesi beş ülke (P-5) ve Almanya'ya (Altılar) iletecek. Bu amaçla önümüzdeki günlerde temaslar sürecek. Ancak Dışişleri'nden üst düzey bir yetkili, "Şu anda iki taraf da diğerini kolluyor. İran seçenekleri reddetmedi, altılardan da bir açıklama gelmedi. İki taraf da, 'olur veya olmaz' dememek için susuyor. Top ortada" dedi.

ABD ANKARA'YI İŞARET ETTİ

SABAH'a konuşan ABD'li kaynaklar da, "Türkiye'nin komşusu İran ile ilişkilerini anlıyoruz ama ortada büyüyen bir uluslararası endişe var. Girişimlerde bu akılda tutulmalı. Ortada birçok öneri var. Uranyumun geçici süreli Türkiye'ye taşınması da bu seçeneklerden sadece biri" dediler. Bakan Davutoğlu, AB Yüksek Temsilcisi Solana ile İngiliz ve Fransız meslektaşlarına geçtiğimiz günlerde şu mesajları iletmişti: "İran'a yönelik yaptırım veya bir operasyona karşıyız. Irak'ta ve Kuzey Kore'deki yaptırımlar sadece rejimleri güçlendirdi. Diplomatik süreç devam ettirilmeli."