Pandalar bakıcılarını böyle oyuna getirdi

Çin'de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pandalar bakıcılarını oyuna getirip kaçtı.

Sichuan eyaletindeki bir panda yetiştirme merkezinde 2 pandanın bakıcısına yaptığı oyun, ziyaretçilere eğlenceli anlar yaşattı.

Hayvanat bahçesini ziyaret edenler tarafından çekilen görüntüde, kapalı kafesteki pandalardan biri bakıcısının dikkatini çekmek için oyun yapıyor ve kendini yere bırakıyor. Tam bu esnada diğer panda da kafesin kapısını açıyor ve dışarı çıkıyor. Bakıcısına oyun yapan ilk panda da kalkarak yavaş yavaş açık olan kapıya gidiyor. Ve sonunda bakıcısı yetişemeden kapıdan kaçmayı başarıyor.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) da simgesi olan pandalar, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan hayvanlardan. Dünyadaki yabani panda sayısı şu anda bin 590 civarında. Doğal ortamdaki pandaların tamamına yakını Çin'in Sichuan ve Sha'anxi eyaletlerinde yaşıyor. Çin son yıllarda panda üretme teknolojisini geliştirerek, panda sayısını hızla artırdı. Çin'de 1960'lı yıllarda başlatılan suni dölleme deneyleri kapsamında insan eliyle beslenen pandaların sayısı 2006 yılı sonu itibariyle 200'ü geçti ve ülkede son yıllarda her yıl 10'dan fazla yavru panda dünyaya geldi. Pandalar bugüne kadar 50 doğal rezerv kurularak korumaya alındı.

Çincesi Şiong Mao (Ayı Kedi) olan pandalar 20-30 yıl yaşıyor. Yavruyu 1,5 yaşındayken sütten kesen pandalar sadece bambu filizi yiyor ve yaşamlarını genelde uyuyarak geçiriyor. Çin bazı yavru pandaları da çeşitli ülkelerin devlet başkanlarına hediye ediyor.

BİZE ULAŞIN