Bu mekanda her şey "buz" gibi

Norveç'in başkenti Oslo'da dekorasyonu buz kristallerinden oluşan "Buz Bar - ICEBAR" açıldı.

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 11:19
ABONE OL
Yapımı iki ay içerisinde gerçekleşen ve 60 ton buz kullanılarak yapılan ICEBAR, 100 metrekaresi buzlu olmak üzere toplam 500 metrekare alana sahip. Bar, "soğuk" ve "sıcak" olmak üzere iki kısımdan oluşuyor.

Buzlarla kaplı "soğuk" bölümün sıcaklık ortalaması eksi 5 derece. Bu bölüme müşteriler 60'ar kişilik gruplar halinde alınıyor ve burada en fazla 45 dakika kalınabiliyor. Girişte herkese, eksi 20 derece soğuğa kadar dayanıklı kıyafet veriliyor. Bu bölümde ayrıca, hiçbir sıcak içecek ve yiyecek bulunmuyor.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Her sene farklı bir dizayn ile müşterilerine hizmet vermesi planlanan ICEBAR, başlangıç olarak İsveçli Arne Bergh ve Janne Haglöf tarafından tasarlanan"Purity with a twist - Kıvrım içinde saflık" ismindeki tasarım ile açılışını gerçekleştirdi. İsveç'in kuzeyindeki Torneelven Nehrinden getirilen buz kristalleriyle yapılan mekan, yine İsveç'te bulunan ünlü "Buz Hotel - ICEHOTEL" tarafından işletiliyor. Torneelven Nehri'nde bulunan buz kristallerinin, dünyanın en kaliteli buz parçacıkları olduğu ve oymacılık sanatı için en uygun yapıda bulunduğu belirtiliyor.

Thon Otelleri Operasyon Direktörü Morten Thorvaldsen, böyle benzersiz bir mekanın açılışını yaptıklarından dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Hayata geçirdikleri bu proje ile Oslo'ya yeni bir turizm yeri daha kazandırdıklarını kaydeden Thorvaldsen, "Açılışını yapmadan aylar öncesinden rezervasyon yaptırılmaya başlandı. Gerek yurtiçi gerekse Norveç dışından çok yoğun bir talep var." şeklinde konuştu.
İç aydınlatmada, Philips'in ürettiği enerji tasarruflu ve dışarıya çok az ısı veren özel ampullerin kullanıldığını kaydeden ICEBAR Müdürü Agnetha Lund, "Mavi ve yeşil ışıklar kullanmayı tercih ettik. Bunun sebebi, buz kristallerinin üzerine yansıyan bu ışıklar Norveç'in kuzeyinde kışın görülen 'Kuzey Işığı'nı andıran bir görüntü oluşturuyor." dedi.