Obama, Kabil'den ilerleme bekliyor

Afganistan'a takviye gönderilmesi konusunda danışmanlarıyla biraraya gelen ABD Başkanı Barack Obama'nın, askeri takviye kararı ile Afgan hükümetinin ülke yönetiminde ilerleme sağlaması arasında bağ kurduğu bildirildi.

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 10:03
ABONE OL
Adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı yetkili, Başkan Obama'nın askeri konulardaki danışmanlarıyla 2,5 saatte yakın görüşmesinde değişik seçenekleri değerlendirdiğini, ancak askeri takviye konusunda hala bir karar almadığını belirtti.

Başkan Obama ve ekibinin, sunulan seçenekleri uygulamak için gerekli zamanı tartıştıklarını belirten Amerikalı yetkili, Başkan Barack Obama'nın, ABD'nin bu ülkedeki yükümlülük ve kalıcılığının sınırsız olmadığını Afgan hükümetine açıkça ifade etmek gerektiği düşüncesinde olduğunu kaydetti.

Amerikalı yetkili, ''Amerikalılar yıllarca bu ülkeye önemli yatırımlar yaptıktan sonra, artık Afgan hükümeti de, sorumlulukları Afgan partnerimize devretmekte başarılı olabilmemiz için makul bir zaman süresinde ülke yönetiminde ilerleme sağlamalı'' dedi.

BÜYÜKELÇİNİN ASKERİ TAKVİYE KONUSUNDAKİ ÇEKİNCESİ
Öte yandan, Washington Post gazetesi, ABD'nin Kabil büyükelçisi Karl Eikenberry'nin başkent Washington'a gönderdiği diplomatik mesajda, Afganistan'a binlerce takviye asker gönderilmesi konusundaki derin endişesini dile getirdiğini bildirdi.

Gazete, üst düzey Amerikalı yetkililere dayanarak verdiği haberde, Amerikalı büyükelçinin, Devlet Başkanı Hamid Karzai hükümetinin Afganistan'ı pençesine alan ve Taliban militanlarının yeniden güçlenmesine yol açan yolsuzluğu ortadan kaldırabileceğini ortaya koymadan bu ülkeye takviye asker gönderilmemesi konusundaki görüşünü ilettiğini belirtti.

Washington Post gazetesi, Eikenberry'nin bu konudaki mesajını Başkan Obama'nın askeri danışman ve kurmaylarıyla toplantısından önce başkente ilettiğini yazdı.