Tayland-Kamboçya gerginliği artıyor

Kamboçya, Eski Başbakan Thaksin Şinavatra hakkında casusluk yaptığı gerekçesiyle Taylandlı bir kişiyi gözaltına aldı.

Cuma 13.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009 09:50
ABONE OL
Casuslukla suçlanan Kamboçya Hava Trafik Hizmetlerinin çalışanı Sivarak Chothipong'in, Thaksin'in uçuş programını çalarak Phnom Penh'deki Tayland Büyükelçiliğine gönderdiği ileri sürülüyor.

Polis yetkilileri, Sivarak'ın uçuş programını elçilikteki başkatibe ilettiğini söylediler. Başkatibin dün, resmi görevleriyle bağdaşmayan işler yaptığı gerekçesiyle sınır dışı edilmesi talimatı verilmişti.

Mahkemeye çıkarılan Sivarak, milli güvenliği etkileyebilecek bilgileri çalmakla suçlanıyor.

Tayland'da hakkındaki yolsuzluk davasından aldığı mahkumiyetten kaçmak için yurt dışına çıkan Eski Başbakan Thaksin, Kamboçya hükümetine ekonomik danışmanlık yapmak için salı günü bu ülkeye gelmişti.Bunun üzerine iki ülke arasındaki ilişkiler daha da gerilmiş, Tayland'ın ardından Kamboçya da büyükelçisini geri çekmişti.

Tayland hükümeti, Kamboçya'daki görevi kabul ettiği için Thaksin'i vatan haini olarak görüyor.

Thaksin'in Kamboçya Başbakanı Hun Sen tarafından sürpriz bir şekilde atanması, iki ülke arasındaki zayıf ilişkileri daha da soğuttu. İki ülke arasındaki ilişkiler, sınırdaki antik tapınak yüzünden uzun zamandır gergindi.

2006'da askeri darbeyle devrildikten sonra gönüllü sürgüne giden Thaksin Şinavatra, zamanının çoğunu Dubai'de geçiriyordu. Thaksin, hakkındaki yolsuzluktan verilen iki yıllık hapis cezasından kurtulmak için yurt dışına çıkmıştı.