Obama, İmparator'un önünde eğildi

Japon İmparator Akihito, kendisini eğilerek selamlayan Obama'nın elini sıktı...

Cumartesi 14.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 14.11.2009 12:55
ABONE OL
Sekiz günlük ilk Asya turunu Japonya'dan başlatan ABD Başkanı Obama, tahtta 20. yıllarını yeni kutlamış İmparator Akihito ve İmparatoriçe Michiko ile de bir araya geldi. Obama, İmparator ve İmparatoriçe'yi eğilerek selamladı.

Japonlara hitab etti

Obama, Asya ülkeleri ziyaretinin ilk durağı Tokyo'da, Japonya'nın ileri gelenlerine hitaben yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan vazgeçmesi ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyması çağrısında bulunarak, "Bu şekilde Kuzey Kore'nin gelecekte ekonomik fırsatlar ve küresel çapta şimdikinden daha fazla saygı kazanabileceğini, böyle bir saygının saldırganlıkla kazanılamayacağını" kaydetti.

Kuzey Kore'ye yönelik mesajlarını eylemleriyle birlikte açık olarak dile getirmeye devam edeceklerini belirten Obama, "Kuzey Kore'nin uluslararası yükümlülüklerini reddetmesi güvenliğin daha az olması dışında bir sonuca ulaşmaz" dedi.

Ülkesinin, dünyanın en hızlı gelişmekte olan bu bölgesiyle ilgilenmemesi döneminin sona erdiğini belirten Obama, bölgenin hızla gelişen ülkesi Çin'in güçlenmesini olumlu karşıladıklarını söyledi.

Obama, "Çin'in, dünya sahnesinde daha büyük bir rol oynama çabasını olumlu karşılıyoruz. (Çin için) Bu rol, büyüyen ekonomiyle birlikte sorumluluğun da artması demektir" dedi.

Bölgede Japonya ve Güney Kore gibi müttefikleriyle ilişkileri daha da güçlendirmek, Çin ve Endonezya gibi ülkelerle ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Obama, gelecekte bu bölgeyle ilişkilerinin daha da sıklaşacağını kaydetti.

Obama, "Çünkü bu bölgede olan her şey Amerikan vatandaşını da doğrudan etkiliyor. Amerika ve Asya-Pasifik'in kaderleri, şimdiye kadar olduğundan daha da fazla birbirine bağlanıyor" diye konuştu.

Konuşmasında Çin ve Myanmar gibi bölge ülkelerindeki insan hakları ihlalleri gibi konulara ülke adı vermeden değinen Obama, ABD'nin her zaman insanların özgürlük ve onurlarının garanti altında olmasından yana olduğunu söyledi.

Bölge ülkelerinin, insan haklarının desteklenmesi konusunda Japonya ve ABD'ye bakmaları gerektiğini dile getiren Obama, kalıcı bir güvenliğin sağlanmasının ancak insan haklarının korunmasıyla mümkün olabileceğini kaydetti.

Küresel ısınma ve enerji güvenliği gibi konularda Asya'nın katılımı olmadan başarılı sağlanamayacağını da ifade eden Obama, iklim değişikliği sorunun çözümünün çok güç olduğunu, tüm ülkelerin çaba harcaması gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Barack Obama, Asya ülkeleri ziyaretinin ilk durağı olan Japonya'nın başkenti Tokyo'dan Singapur'a hareket etti. Tokyo'da 2 gün kalan Obama, Singapur'da ekonomik zirveye katılacak,daha sonra Çin ile Güney Kore'yi ziyaret edecek. Obama'nın Asya ziyaretleri toplam 8 gün sürecek.