Palin, kitabının tanıtımına başladı

Alaska eski valisi olan ve geçtiğimiz yıl yapılan ABD başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti'den başkan yardımcısı adayı olan Sarah Palin, anılarını yazdığı kitabının tanıtımına Michigan eyaletinden başladı.

Cuma 20.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009 12:34
ABONE OL
Amerika'nın en büyük kitap mağazası zinciri Barnes & Noble'da kitabını imzalayan Palin'e okurlardan büyük ilgi gördü.

Palin'in kitabını imzaladığı kitapçıda ünlü siyasetçinin hayranları bir gün öncesinden sıraya girdi ve aldıkları kitabı imzalatabilmek için tüm gece soğuğa rağmen dışarıda bekledi. Bin 500 kişinin sıraya girerek Palin'e aldıkları kitabı imzalatmak için 24 saat beklemeleri, 2012 başkanlık seçimlerinde Barack Obama'nın muhtemel rakibinin olacağı izlenimini de verdi.

Cumhuriyetçi Parti'den 2012 başkanlık seçimlerinde başkan aday adayı olup olmayacağı konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Palin'in Michigan'dan sonra dün Indiana eyaletinde imza gününe katıldı. Palin'in bugünkü durağı ise Ohio eyaleti olurken ülkenin birçok kentinde kitabının imza kampanyasına katılacağı belirtildi.

Kitabını imzalatmak için bekleyenlere kendisine gösterdikleri ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirirken Palin'in heyecandan titrediği de görüldü. Geçen yılki seçimlerde avcı, balıkçı ve taşralı anne tiplemesiyle orta Amerika eyaletlerindeki seçmenlerin ilgisine mazhar olan Palin'in sanayi endüstrisinin kalbi olarak bilinen Michigan'da da bu imajıyla insanların gönlünü kazanmış olduğu gözlendi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında görev süresinin dolmasına yaklaşık 16 ay kala ikinci defa seçildiği valilik görevinden istifa ederek ayrılan Palin, işini bırakma nedeni olarak kitabına daha fazla vakit ayırmak olarak açıklamıştı. Anılarını kaleme aldığı 'Going Rouge' (Yaramaz Gidiyor) adlı kitabının tanıtımını yaptığı Michigan'da geçen yılki seçimlerde Obama kazanmıştı.

Palin, kırdığı siyasi potlar, uluslar arası konulardaki bilgisizliği-deneyimsizliği, yurt dışına Kanada ve Meksika dışında hiç çıkmamış olması ve aile içi sorunlarıyla geçtiğimiz yılki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilere zor anlar yaşatmıştı. Hatta Palin, seçim süresince aldığı elbiselerin parasını da Parti kasasında ödeyerek hem partililerin hem de basının eleştirilerine maruz kalmıştı.