Teröristler demiryoluna saldırdı: 2 ölü 47 yaralı

Hindistan'ın Jharkand eyaletinde Maocu teröristlerin demiryolunu havaya uçurması sonucu raydan çıkan yolcu treninde 2 kişi öldü, 47 kişi yaralandı.

Cuma 20.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009 10:07
ABONE OL
Jharkand eyaletinde Tatanagar ve Bilaspur arasında meydana gelen olayda iki şehir arasında seferde olan yolcu treni raydan çıktı. 8 vagonlu yolcu treninin 3 vagonu raydan çıkarak büyük zarar gördü.

Hindistan Demiryolları Bakanı Mamata Banerjee iki kişinin ilk patlamada vagonların devrilmesi ile olay yerinde hayatlarını kaybettiklerini ve sıkışan 6 kişinin de kurtarılarak hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Banerjee diğer yaralıların ise durumlarının ciddi olmadığını ekledi.

Hindistan'ın özellikle 600 geri kalmış bölgesinin 223'ünde büyük etki sahibi olan Maocu teröristler ,özellikle devlet mallarına, güvenlik güçlerine ve devlete destek veren köylere saldırıyor. 20 yıldır süren Maocu isyanlarda 6 binden fazla sivil ve polis yaşamını yitirdi.

Maocu teröristler saldırılarının hedefinin hapishanelerdeki liderlerinin serbest bırakılması olarak açıkladı. Teröristler geçtiğimiz hafta Jharkand eyaletinde eski milletvekillerinden Ramchandra Singh'i seçim kampanyası sırasında kaçırmışlardı. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh Maocu terörün ülkedeki en büyük iç tehdit olduğunu açıklamıştı.