AB'nin başında tanınmayan şair

AB'nin ilk başkanı Van Rompuy alçakgönüllü, uzlaşmacı ve utangaç olarak biliniyor. İlk Dışişleri Bakanı seçilen Ashton ise bir İngiliz soylusu asilzade

Cumartesi 21.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 21.11.2009
ABONE OL
Avrupa Birliği'nin (AB), tarihinin ilk Başkanlık koltuğuna Hıristiyan Demokratlar ailesinden Flaman kökenli Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy'u seçmesi, Avrupa'da bütün gözleri bir anda uluslararası arenada adı duyulmamış bu politikacıya yöneltti. Dindar Katolik bir aileden gelen, ayda bir sessizce manastıra kapanan 62 yaşındaki Van Rompuy, "mistik" kişiliği ile öne çıkıyor. Japon şiir türü haiku tutkunu olan Belçika Başbakanı, hukuk fakültesi mezunu ama siyasetin yanı sıra din ve felsefe ile yakından ilgileniyor. Gözlüklerinin ardında meraklı bakışlarla çevresini süzen, bir o kadar da utangaç ve alçakgönüllü bu siyasetçi, Belçika'da çok zeki ama düşmanlarına karşı acımasız bir kişilik olarak tanımlanıyor.

İMKÂNSIZ UZLAŞMALARIN ADAMI
Kibar, aynı zamanda da sıkıcı bulunan bu politikacının en önemli özelliği ise, "imkânsız uzlaşmaların adamı" olması. Van Rompuy, 10 aydır Belçika'nın başbakanlık koltuğunda oturuyordu. Belçikalı siyasi partilerinin yalvarmaları sonucu 2008 yılı sonunda ülkenin başına geçmeyi kabul ederek, son yıllarda ülkenin iki toplumu Frankofonlar ve Flamanlar arasında iflah olmaz siyasi krizi yatıştırdı, imkânsızı başardı. Van Rompuy, AB'nin karar organı Konsey'in iki buçuk yıl boyunca üstleneceği başkanlık koltuğunda da aynı şekilde 'uzlaşmacılık' rolünü üstlenecek.

AYNI SOKAĞA TAŞINACAK

Van Rompuy, şimdilerde, Brüksel'deki AB mahallesinde bulunan "rue de la loi" sokağının başındaki Başbakanlık konutundan, aynı sokakta, yaklaşık bir kilometre ötede bulunan AB Konseyi binasına taşınmaya hazırlanıyor. Emrinde en fazla 15 kişilik bir ekip çalışacak ama hayatında hiç korumayla dolaşmayan bu alçakgönüllü politikacının peşinde artık 10 kadar koruma onu gölgesi gibi izleyecek. AB liderleri, Van Rompuy'un "statü" olarak kendileri eşit gördüklerini göstermek için onun ofisinin liderlerin toplantılarını yaptığı Konsey binasının altıncı katında olmasına karar verdiler.

AB BAŞKANI OLMAYACAK

AB'nin önemli düşünce kuruluşlarından Avrupa Politikalar Merkezi'nde (EPC) siyasi analist olan Janis Emmanouilidis, Sabah'a yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu: "Van Rompuy, AB Başkanı değil, AB Konseyi'nin başkanı olacak. Yani onun görevi, koordinasyonla sınırlı olacak. AB'nin yeni anlaşması Lizbon bu yeni koltuğun görevlerini tam olarak tanımlamıyor. Ama AB liderleri, Başkan olarak İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair gibi güçlü bir siyasetçi seçselerdi, o zaman AB Başkanı'nı seçmiş olacaklardı. Bu durumda ben Ankara'nın yerinde olsam Van Rompuy'un Türkiye karşıtı olup olup olmadığı konusunda pek endişe etmezdim. Çünkü onun rolü AB'nin moderatörlüğünü yapmakla sınırlı olacak."