Karabağ'da askeri güç kullanabiliriz

Azerbaycan bugün Almanya'nın Münih kentinde Ermenistan ile Dağlık Karabağ'ı konuşuyor. Azeri lider Aliyev, sonuç alınamaması halinde askeri seçeneği devreye sokabileceklerini söyledi

Pazar 22.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 22.11.2009
ABONE OL
AZERBAYCAN Devlet Başkanı İlham Aliyev, Bakü-Erivan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin görüşmelerden somut bir sonuç çıkmaması halinde askeri güç kullanabileceklerini söyledi. Aliyev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile bugün Münih'te gerçekleştireceği görüşme öncesi önemli açıklamalarda bulundu.

'HER ŞEYİ YAPARIZ'
Buluşmanın müzakere sürecinde belirleyici bir rol üstlenmesi gerektiğini belirten Aliyev, "Görüşmeden somut bir sonuç çıkmazsa, çözüm için umutlar tükenecek" diye konuştu. Azerbaycan devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında Aliyev, böyle bir durumda ülkesinin askeri güç kullanımı dışında bir seçeneği kalmayacağının altını çizdi. Karabağ'dan kaçan Azeri mültecilerle yaptığı bir toplantıda "Azerbaycan, silah ve mühimmata milyarlar yatırıyor, sınırdaki konumunu güçlendiriyor" diyen Aliyev "Bunu yapıyoruz çünkü silahlı mücadele yöntemi hiçbir zaman gündemimizden düşmedi. Topraklarımızı askeri yollarla özgürleştirmek için elimizden geleni yapma hakkımız var" dedi. Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, sadece kendilerinin bu mesele barışçıl yollarla çözülsün diye çaba harcadığını vurguladı. Azeri lider, buna karşı Ermenistan'ın fikirlerinden vazgeçmemesinin doğru bir davranış olmayacağını dile getirdi.