"Yukarı Karabağ: Kafkaslar'da tehlike"

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Yukarı Karabağ'ın geleceğinin Türkiye'nin Kafkasya'daki rolü ve AB üyeliği üzerinde önemli etkileri olacağını yazdı.

Pazartesi 23.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009 11:53
ABONE OL
Gazete, "Yukarı Karabağ: Kafkaslar'da Tehlike" başlıklı haberde, Dağlık Karabağ'ın geleceğinin ayrıca Batıya petrol ve gaz tedariki ile Ermenistan'ın kötü durumdaki ekonomisi üzerinde önemli etkileri olacağını kaydetti.

Yukarı Karabağ sorununu "Schleswig-Holstein sorununa" benzeten gazete, bu sorunun 19. yüzyılda üç savaşa neden olduğunu anımsattı.

Yukarı Karabağ sorununun uzun yıllar ihmal edildiği yorumuna yer veren ve Azerbaycan ile Ermenistan liderlerinin dün Almanya'nın Münih kentinde bir araya geldiğini kaydeden gazetede, "İki ülke arasındaki görüşmeler, Türkiye ile Ermenistan arasındaki uzlaşmayla hız kazandı" görüşüne yer verdi.

Türkiye ile Ermenistan arasında sınırın açılması ve diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasının Yukarı Karabağ sorununa bağlı olduğuna dikkati çeken gazete, "Dağlık Karabağ'ın geleceği, Türkiye'nin Kafkaslar'daki rolü ve bunun uzantısı olarak AB üyeliği, Batıya petrol ve gaz tedariki ile Ermenistan'ın kötü durumdaki ekonomisi üzerinde önemli etkileri olacak" diye yazdı.