'Açılımı sürdürün'

Dünyadan Türkiye'nin demokratik açılımına destek yağıyor. Son olarak Avrupa Parlamentosu, açılımdan duyduğu 'memnuniyeti' belirtti ve muhalefeti katkıya çağırdı. ABD basını da hükümetin cesaretini övdü

Çarşamba 25.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009
ABONE OL
Avrupa Parlamentosu (AP), bugün tartışarak yarın Genel Kurul'unda onaylayıp tavsiye kararına dönüştüreceği genişleme raporunda, Türkiye'ye demokratik açılıma devam etmesi çağrısı yapacak. AP'nin önceki gün Dışilişkiler Komisyon'unda kabul edilen raporda muhalefete üstü kapalı 'açılıma destek' çağrısı yapılırken 'enerji başlığında' müzakerelerin açılmasının talep edilmesi Kıbrıslı Rumları kızdıracak gibi görünüyor. Belgede, son dönemde Doğu'ya açılan Ankara'ya dış politika sitemi de yer alıyor.

SİYASİ GÜÇLERE ÇAĞRI

Muhalefete destek, hükümete ise açılıma devam etmesi çağrısının yapıldığı raporda, "Kürt sorununun çözümü için süren çabaları memnuniyetle karşılıyoruz. Bütün siyasi güçlerden bu sürece destek vermesini istiyoruz" ifadeleri dikkat çekiyor. Hükümet, yargı reformları stratejisinin onaylanması, Ermenistan ile girilen normelleşme süreci için protokol imzalanması, Nabucco doğalgaz projesinin devreye sokulması konularında alkışlanıyor.

SOMALİ BENZETMESİ

Türkiye paragrafının Kıbrıs ve limanlara ilişkin ifadeleri ise adeta Rumların kaleminden çıkmış gibi. Ankara'nın 2004'den beri Kıbrıs sorununun çözümünde oynadığı yapıcı rol görmezden geliniyor. Onun yerine Türkiye'den hava ve deniz limanlarını bir an önce Kıbrıs Rumlarına açarak, yaptığı ayrımcı uygulamaya son vermesine vurgu yapılıyor. AP'nin Yeşiller grubunun siyasi danışmanı Ali Yurttagül SABAH'a, "AP, Parlamento'daki birkaç Rum milletvekilinin oyuncağı haline geldi. 2004'ten beri Parlamento Kıbrıs'ı gündemine bile almadı. AP, Somali'yi Kıbrıs'dan daha iyi tanıyor" yorumunda bulundu.