Avrupa İlaç Kurumu: Aşı güvenli

Avrupa İlaç Kurumu'nun (EMEA) ''İnfluenza A (H1N1) domuz gribi aşılarının güvenli ve hastalıktan korunma konusunda etkili olduğunu bildirdiği'' açıklandı.

Perşembe 26.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009 13:48
ABONE OL
Glaxo Smith Kline (GSK) ilaç firmasından yapılan açıklamada, Avrupa'da bugüne kadar yapılan aşılama çalışmalarını değerlendiren Avrupa İlaç Kurumu'nun (EMEA), aralarında firmanın aşılarının da bulunduğu ''İnfluenza A (H1N1) domuz gribi aşılarının güvenli ve hastalıktan korunma konusunda etkili olduklarını bildirdiği'' belirtildi.

16 Kasım 2009 itibarı ile GSK'nın ürettiği aşıdan 39.3 milyon dozun toplam 34 ülkeye dağıtıldığı, 12.1 milyon doz aşının da uygulandığı belirtilerek, bu aşıların yaklaşık 127 bin dozunun çocuklara, 25-35 bin civarında dozunun da hamile kadınlara yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, Avrupa Birliği ülkelerinde influenza A (H1N1) domuz gribi pandemisine karşı aşılama çalışmalarının bütün hızıyla sürdüğü, aşı uygulananların sayısının 5 milyonu aştığı ifade edilerek, şöyle denildi:

''Şimdiye kadar yapılan uygulamaların sonuçlarını değerlendiren Avrupa İlaç Kurumu (EMEA), İnfluenza A (H1N1) aşılarının güvenli olduklarını ve hastalığa karşı etkin bir korunma sağladıklarını bir kez daha doğruladı.

EMEA'dan yapılan açıklamada, GSK'nın influenza A (H1N1) aşısının bazı yaş gruplarında hastalığın ortaya çıkmasını önleyebilecek kadar etkin bağışıklık yanıtı sağladığı belirtildi. Buna göre, 18–60 yaş arasında, 10 yaşın üstünde ergenlik çağındaki çocuk ve gençlerde ve yaşlılarda tek doz aşı etkin korunma sağlayabiliyor. Küçük çocuklarda ise iki doz aşı uygulanması tavsiye ediliyor.''

Kurumun, aynı zamanda, ''AB ülkelerinde 5 milyonu aşkın insana aşı uygulandığı, şimdiye kadar görülen yan etkilerin büyük çoğunlukla ateş, mide bulantısı, baş ağrısı, alerjik reaksiyon ve aşı yerindeki reaksiyon gibi beklenen etkiler düzeyinde kaldığının'' vurguladığı da bildirildi.