5 milyon Müslüman af dileyerek hacı oldu

Milyonlarca Müslüman, dün Arafat vazifesini yerine getirdi, şeytan taşladı ve gözyaşları içinde hacı oldu

Cuma 27.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 27.11.2009
ABONE OL
Mekke'de bulunan milyonlarca hacı adayı dün Arafat Vakfesi'ni yaptı, sabaha karşı şeytan taşladı ve böylece 'hacı' oldu. Sayıları 5 milyonu bulan hacı adayları, aynı mekanda aynı tip giysileri yani ihramlarıyla Allah'a yalvardı ve tövbe diledi. Müslümanlar, haccın en önemli vazifelerinden birini yerine getirirken, aynı anda aynı mekanda ifa edilen en büyük ibadeti de gerçekleştirmiş oldu. Dün Mekke'ye yağan şiddetli yağmur nedeniyle hacı adayları 5 saat gecikmeli olarak Arafat'a ulaştı ve çadırlara yerleşti.

VAKFE DUASI...

Sabah namazını her çadıra verilen imamlar eşliğinde kılan hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yapılan hac programının ardından öğle ve ikindi namazını, öğle saatinde yine hep birlikte kıldı. Namazın ardından Arafat'ta vakfe duası başladı. Yaklaşık yarım saat süren duada çadırların önüne çıkan ve Kâbe'ye dönen kadınlı erkekli hacı adayları Allah'tan af diledi. Ayağa kalkamayan hacı adayları ise oturarak duaya katıldı.

BAKAN VE MELİH GÖKÇEK

Vakfe'nin ardından 5 milyon kişi bu mutluluğu birbirine sarılarak gözyaşları içinde kutladı. Hasta olanlar ise din alimlerinin "Arefe günü Arafat'ta bulunmak bile yeterlidir" yorumu üzerine helikopterle Arafat'ın üzerinde gezdirildi. Arafat'a Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun yanı sıra çok sayıda Diyanet görevlisi de katıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de eşiyle birlikte Vakfe'nin hemen ardından Arafat'a geldi. İhram giyen Melih Gökçek, Bardakoğlu tarafından karşılandı. Hacılar Arafat'taki görevlerini tamamlamalarının ardından Hz. Muhammed'in Hicret'in 9'uncu yılında Arafat'tan yola çıkıp Mina'ya ulaşırken dinlendiği, Harem sınırları içindeki Müzdelife'ye geçti. Hacıların sonraki hedefi Mina'daki şeytan taşlama bölgesi yani Camarat oldu. Sabaha karşı Camarat'a ulaşan hacılar haccın en önemli vazifesi olan büyük şeytana 7 taş atılmasının ardından Kâbe'ye doğru yola çıktı.

CİDDE'DE SEL: 77 ÖLÜ

Hacılar ihramdan; şeytan taşlamanın ardından, kurbanlıkların kesildiği haberiyle birlikte saçını kestirerek çıkabilecek. Dileyen hac tavafını bugün başka bir saatte de yapabilecek. Hacılar yarın ve bayramın 3'üncü günü ise orta ve küçük şeytanı taşlayacak. Bu arada Cidde kentinde dün meydana gelen şiddetli aşırı yağışlar 77 kişinin ölümüne neden oldu. 900 kadar kişinin halen kurtarılmayı beklediği öğrenilirken, hayatını kaybedenler arasında hacı adayı olmadığı açıklandı.

YARIN: Hacılar, Kurban Bayramı'nı kutsal topraklarda nasıl geçiriyor?