UAEK'dan İran'a kınama

Cuma 27.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 27.11.2009 19:02
ABONE OL
Uluslararası Atom Enerji Kurumu (UAEK) yönetim kurulunun, kurumun Viyana'daki merkezinde dün başlayan olağan toplantısına bugün de devam edildi.

Toplantının sabah oturumunda, İran'ın nükleer programına yönelik olarak Almanya'nın sunduğu yeni karar tasarısı oylandı. UAEK İran'ı uranyum zenginleştirme tesisini gizlice geliştirdiği gerekçesiyle kınayan tasarıyı onayladı. Tasarıya Rusya ve Çin de destek verdi.

Tasarı, yaklaşık 4 yıldır İran'a karşı onaylanan ilk karar tasarısı olma niteliğini taşıyor. Karar tasarısı, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yönetim kurulu asil üyelerinden 34'ünün katıldığı oylamada, 25 lehte oyla kabul edilirken, 3 oy ret, 6 oy çekimser ve Azerbaycan oylamaya katılmadı. Tasarıya Türkiye, Brezilya, Mısır, Güney Afrika, Afganistan ve Pakistan çekimser oy verirken, Küba, Malezya ve Venezüella ise red oyu verdi. Tasarıya, İran'a yönelik yaptırımlara set çeken Rusya ve Çin'in destek vermesi dikkat çekti.

Ancak bunun Rusya ve Çin'in yaptırım konusundaki tutumunu değiştirecekleri anlamına gelip gelmediği bilinmiyor. Almanya'nın hazırladığı ve UAEK yönetim kurulunda bugün kabul edilen karar tasarısında, İran'ın Kum kentinde uranyum zenginleştirmek üzere inşa ettiği yeni nükleer tesisin varlığını UAEK'ya geç bildirdiğine işaret edilerek, İran'a yaptırım uygulanması için konunun BM Güvenlik Konseyine havale edilmesi talep ediliyor. UAEK ayrıca İran'ın nükleer projesini derhal durdurmasını da talep etti. Eylül'de İran'ın ikinci bir uranyum zenginleştirme tesisine sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Tahran, İran'ın düşük zenginlikli uranyumunun yakıta dönüştürülmek üzere deniz aşırı ülkelere gönderilmesini öngören ABD destekli planı kabule yanaşmıyor. Oylamadan sonra İran Heyet Başkanı ve BM Nezdinde Büyükelçi Ali Askar Sultaniye, karar tasarısının kabulüyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Ardından ABD heyet başkanı ve BM nezdindeki Büyükelçisi Glayn Davies de tasarının oy çokluğuyla geçmesini değerlendiren bir konuşma yaptı. UAEK toplantısının bu akşam saatlerinde bitmesi öngörülüyor.