İran'a en güvercin seçenek sunulmalı

Kanada'da buluşan Atlantik kıyısındaki ülkelerden etkili isimler, "İran yüzünden savaş çıkar mı" sorusuna yanıt aradı. Irak örneğinden dolayı askeri seçenek yerine yaptırımlar ve Türkiye'nin tercihi olan "güvercin" politikası öne çıktı

Pazar 29.11.2009
ABONE OL
SUNUŞ
KANADA'NIN
Batı dünyasının kafası karışık! Halifax'ta şahinlerle güvercinlerin kavgasının sürdüğü ortaya çıktı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad nükleer programda ısrar ederse Batı ne yapacak? İran yola gelmezse "Kirli işi İsrail yapar ve İran'ın nükleer tesislerini bombalar" diyen de var. "Düğmeye basmadan İran'a daha ağır baskı yapıp yola getirmeye çalışalım" diyen de. Malum, Türkiye ve Başbakan Erdoğan güvercin grubundaki en güvercin. Halifax'ta gözler, AKP'nin önde gelen dış politika sözcülerinden olan Murat Mercan'daydı. Mercan, salonu dolduran 300 kişiye gayet yumuşak bir üslupla konuştu. 1,5 saat süren İran panelinde "Şah devrildikten sonra 29 yıldır izolasyon uyguluyor. Ne oldu?" diye sordu. Sonra da kendi sorusuna, "İzolasyon rejimi güçlendirdi. İzolazyon işe yaramıyor" diye cevap verdi. Ardından da, "Dışardan baskı olmazsa İran rejimi uluslararası topluma daha fazla uyum sağlar. Gelin Ahmedinecad'ı dünyayla birleşmeye çalışalım. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz" diye ikna etmeye çalıştı Mercan.

FARKLI GÖRÜŞLER ÇARPIŞTI

Ama, önce panelin sunucusunu bir türlü ikna edemedi AK Parti sözcüsü. Sunucu, ilkinde cevap alamayınca "Sizce İran'ın nükleer programı barışçı mı?" diye üç kez sormak zorunda kaldı. Mercan önce soruyu geçiştirmeye çalıştı. Sonra da " İran nükleer silah yapmaktan çok uzak" dedi. Sunucu ısrar edince "Emin değilim" diye yanıtladı. Mercan'ın karşısında Alman Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz oturuyordu. Polenz ise "İran dünyayla oynuyor. Durdurmak için her şeyi yapmalıyız" diye bastırdı. Sunucu "Eğer İran vazgeçmezse askeri müdahaleye nasıl bakıyorsunuz?" diye de sordu Mercan'a. AKP sözcüsü, "Askeri tedbiri düşünmek bile istemiyorum. Bu opsiyon Irak'ta da işlemedi. İran'a çıkış imkanı tanımalıyız" diye yanıtladı. Kısacası henüz kimse, pis işin İsrail'e havale edilmesinden yana görünmüyor.

YARIN : AFGANİSTAN BATAĞINDAN NASIL ÇIKILACAK ?


sessiz Halifax şehri tarihinin belki de en heyecanlı günlerini yaşadı. Nasıl yaşamasın ki! Dünyayı yöneten birçok ünlü siyasetçi, Atlantik Okyanusu'nun kıyısındaki bu küçük ve sakin şehre adeta akın ettiler. Kimler yoktu ki Halifax'ta? Birkaç isim sayayım. Cumhuriyetçilerin Başkan adayı Senatör John McCain! Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates! Alman, Belçika, Hollanda, Kanada,Brazilya Savunma Bakanları! Obama'nın Beyaz Saray Güvenlik danışmanları! Amerikalı senatörler ve Kongre üyeleri! Etkili düşünce kuruluşlarının Başkanları! Büyükelçiler, Profesörler, Gazeteciler, Yazarlar. Amerika, Avrupa, Kanada ,Ortadoğu ve Japonya'dan gelen 300 uzman 3 gün boyunca bir otele kapanıp dünya güvenliğini tartıştı. Dünyayı yöneten birçok ismi sakin şehre toplayan Avrupa'yla Amerika arasındaki bağları güçlendirmek için 37 senedir çalışan Amerikan düşünce kuruluşu Alman Marshal Fonu yani GMF'ydi.

ERMENİ ŞAŞKINLIĞI

Türkiye'den de 6 kişi katıldık Ottowa'daki foruma. Tartışmalar gece yarılarına kadar sürdü. Yorgunluktan uyuklayanlar sert tartışmalarla uyandılar. Ben 3 gün boyunca iki soruya yanıt aradım." Sağırlar diyalogunun yaşandığı dünyamızda yeni bir savaşa mı koşuyoruz?" Ve Türkiye nerede? Kanada Parlamentosu ve hükümeti 1915'teki soykırım iddialarını, 3 yıl önce tanıdı. O günden beri de Ermeni bayrağını elinden bırakmadılar. Ama Ermenistan ve Türkiye yakınlaşmasından sonra şaşkınlık yaşandığını gördüm. Yazı dizimde hem Ottowa'daki şaşkınlığı yansıtacağım, hem de Halifax'tan dünyanın geleceğiyle ilgili çarpıcı kareler aktaracağım.