İranlı öğrenciler sokakta

Her sene ABD karşıtı ve rejim desteğiyle ön plana çıkan Öğrenci Günü'ne bu sene rejim karşıtı muhalif öğrenciler damgasını vurdu. Protestocu öğrenciler biber gazıyla dağıtıldı

Salı 08.12.2009
ABONE OL
Elli altı yıl önce ABD destekli Şah Rıza Pehlevi'yi protesto eden üç öğrencinin öldürülmesini anmak üzere her sene düzenlenen gösteriler, bu sene rejim aleyhtarı öğrencilerin şovuna dönüştü. İran'da her sene 7 Aralık'ta düzenlenen "Öğrenci Günü" onlarca kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlandı. Fars Haber Ajansı, Tahran Üniversitesi öğrencilerinin Fen Fakültesinden başlayan yürüyüşlerinin üniversitenin ana kampüsünde son bulduğunu duyurdu. Yürüyüş boyunca çeşitli sloganlar atan öğrencilerin, merkez kampüste defnedilen "şehitlerin'' mezarı başında dua ettikleri belirtildi. 1953 yılında ABD'nin istihbarat ajansı CIA'nın planladığı ve İngiltere'nin desteklediği bir darbe ile reformcu Başbakan Muhammed Musaddık devrilmiş ve Şah Rıza Pehlevi'nin otoriter monarşisinin önü açılmıştı. ABD ve Şah Pehlevi'yi protesto etmek isteyen öğrencilerden üçü öldürülmüştü.

YABANCI AJANSLARA YASAK
İran hükümeti yabancı haber ajanslarının gösterileri takip etmesine izin vermemesine rağmen, Reuters haber ajansı protestocu öğrencilerle güvenlik güçleri arasında başkent Tahran'da çatışmalar çıktığını belitti. Polisin protestocular üzerine biber gazı sıktığı ve coplarla göstericileri dağıtmaya çalıştığı belirtildi. Olayların bir tanığı Reuters'a verdiği demeçte, "En az on kişinin tutuklanıp minibüslerle uzaklaştırıldığını gördüm" dedi. Muhalif göstericilerin birbirleriyle iletişimini kesmek için yetkililerin Tahran'ın merkezindeki cep telefonu şebekesini bir süre kapattığı belirtildi. 12 Haziran'daki devlet başkanlığı seçimlerinden sonra yapılan gösterilerde binlerce muhalefet üyesi tutuklanmıştı. Mahkemelerde gösterilere katılan 80 kişi çeşitli hapis cezalarına beş kişi ise ölüm cezasına çarptırıldı.

ÖĞRENCİ GÜNÜ'NDE ÇATIŞMA
Muhalefeti destekleyen öğrenciler, rejim taraftarı öğrenciler ve güvenlik güçleriyle çatıştı. Üç öğrencinin öldüğü olayların 56'ncı yıldönümünde muhalefet genelde ABD karşıtı gösteriye dönüşen anma törenlerini rejim karşıtı gösteriye dönüştü. Tanıklar onlarca muhalif öğrencinin tutuklandığını söylüyorlar.