Sağlık turu

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Saçın kıvırcık geni bulundu
Bilim adamları, saçlara kıvırcık özelliğini veren geni keşfetti. Avustralya'daki Queensland Tıp Enstitüsü uzmanlarının yaptığı araştırmada bu genin "trichohyalin" olduğu kaydedildi. Araştırmayı yürüten profesör Nick Martin, bu gende yaşanan bir değişimin saçın kıvırcık mı yoksa düz mü olduğuna karar verdiğini dile getirdi. Martin, "Bu genle oynanarak saçın düzleştirilmesi mümkün olabilir" dedi.

Horlamak ömrü uzatıyor
İsrail'de 65 yaş üstü 600 kişiyle yapılan araştırmada, horlama nedeniyle uykusuzluk çeken insanlarda erken ölüm riskinin, uykusuzluk çekmeyenlerin yarısı kadar olduğu belirlendi. Uzmanlara göre bunun nedeni, horlarken nefeste kesilmeler olması, bunun da kanın pompalanmasında ve oksijen akışında aksamalara yol açması. Bilimadamları bunun kalbi ve beyni güçlendirdiğini kaydediyor.

Kötü estetiğe büyük tazminat
İngiltere'de bir cerrah, 19 kadının göğüs ameliyatını kötü yapınca, hastane 700 bin sterlin tazminat ödemek zorunda kaldı. Barnsley Hastanesi'nde göğüs ameliyatı olan 35-65 yaşları arasındaki 19 kadın, bir süre sonra hastaneye gelerek ciddi rahatsızlıklar yaşadıkları yönünde şikâyette bulundu. Ameliyatları yapan cerrah görevden alınırken, hastane 700 bin sterlin tazminat ödedi. DIŞ HABERLER