ABD'den karışık sinyaller

Amerikan Genelkurmay Başkanı Türkiye'nin Afganistan'daki katkısını överken, Ulusal Güvenlik Danışmanı, "Türkiye operasyonlara katılırsa çok memnun oluruz" dedi

Perşembe 10.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Türkiye ve ABD arasındaki Afganistan dosyası üzerinde üstü örtülü çekişme sürüyor. ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen, Türkiye'nin Afganistan'da Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'ne (ISAF) olan katkısından çok memnun olduklarını söylerken, Obama yönetiminin Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones'un farklı bir tutum takınması dikkat çekti. Mullen, Washington'daki basın toplantısında bir soru üzerine, "Türkiye'nin ISAF'a katkısından çok memnunuz, bunun çok verimli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

LADİN YAKALANMALI

Aynı gün New York'tan konuşan Jones ise, Türk birliğinin askeri operasyonlara katılmasından memnuniyet duyacaklarını belirtti. Ancak bunun Türkiye'nin vereceği bir karar olduğunu eklemeyi de ihmal etmedi. Öte yandan ABD'nin Afganistan'daki komutanı McChrystal, Ladin yakalanmadan veya öldürülmeden El Kaide'nin alt edilemeyeceği; ABD'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke da, Afganistan'daki seçimlerin "kirli" olduğu itirafında bulundular.

TALİBAN, İKİ OKULU HAVAYA UÇURDU
Taliban, Pakistan'ın kuzeybatısındaki iki erkek okulunu dinamitle havaya uçurdu. Hayber bölgesindeki Bara'da bulunan okullar gece havaya uçuruldu. Olay anında boş olduğu için ölen kimsenin bulunmadığı binalar kullanılamaz hale geldi.