Çinliler 2012'yi beğendi

Amerikalı yönetmen Roland Emmerich'in çektiği "2012" adlı felaket filminin, Çinli seyircilerin beğenisini kazandığı bildirildi.

Perşembe 10.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009 13:55
ABONE OL
Mayaların inancına göre "dünyanın 2012 yılındaki sonunu" anlatan filmin, "insanlığı kurtaracak gemilerin Çin'de yapıldığını" göstermesinin Çinlilerin hoşuna gittiği belirtiliyor.

"İnsanlığı tamamen yok olmaktan kurtaracak devasa gemilerin Tibet dağlarında Çinliler tarafından inşa edildiğini" gösteren film, "ülkelerinin yeni gücünden" gurur duyan Çinli seyirciler tarafından "Çin dünyayı kurtarıyor" şeklinde yorumlanıyor.

Çoğunluğun beğenesini kazanmış olsa da bazı Çinliler, filmi beğenmediklerini, çünkü filmin "Çin ve Çinlileri aşağıladığını, hatta düşmanca olduğunu" söylüyor.

Sony Pictures Releasing'in Çin'deki yetkilisi Li Şov'ya göre, bolca özel efektler kullanılan film, Çin'de "Transformers 2" ve "Bir cumhuriyetin kuruluşu" adlı Çin propaganda filminden sonra en çok gişe hasılatı yapan film olduğunu belirtti.

Genellikle devasa bütçeli filmleriyle bilinen Roland Emmerich, "Kurtuluş Günü" (Independence Day - 1996) ve "Yarından Sonra" (The Day After Tomorrow - 2004) gibi yapıtların yönetmeni.