Batı Şeria'da cami yakıldı

Batı Şeria'daki aşırı sağcı Yahudi yerleşimciler, Filistin'de bir camiyi ateşe verdi. Büyük tepki çeken kundaklama olayında Kur'an ve halılar yandı

Cumartesi 12.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
Batı Şeria'da yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı Yasuf köyündeki El-Kebir camisi, dün saat 04.00 sıralarında aşırı sağcı yerleşimciler tarafından yakıldı. Yasuf köyünün Belediye Başkanı Abdülrahim Musle, yerleşimcilerin caminin kapısını kırarak ikinci katını ateşe verdiğini bildirdi. Musle, camideki Kur'an-ı Kerim ve halıların yandığını söyledi. Yahudi yerleşimciler, caminin zeminine İbranice "Öcümüzü alacağız", "Hepinizi yakacağız", "Bedelini ödeyeceksiniz" yazdı. Bölgede öğle namazından sonra İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çatışmalar çıktı ve altı kişinin yaralandığı bildirildi. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ilgili birimlere kundaklamanın arkasındaki kişilerin yakalanması talimatını verirken, bakanlıktan yapılan açıklamada, "İsrail'in geleceği ve barış sürecinin ilerletilmesi için hükümetin attığı adımlara zarar vermeyi amaçlayan, çok vahim bir hareket" denildi. İsrail ordu sözcülüğü de caminin yakılmasını kınadı. Yapılan açıklamada, İsrail ordusunun da olayı vahim olarak gördüğü ve yasalara göre gereğinin yapılacağı belirtildi.

HAHAMLARDAN CAMİ İÇİN PARA

El-Kebir camisinin kundaklanmasına bir tepki de İsrailli "İnsan hakları için Hahamlar" örgütünden geldi. Yapılan açıklamada, eğer bu göründüğü gibi Yahudiler tarafından gerçekleştirilmiş ise bunun Allah'ın adına karşı yapılmış bir saygısızlık olduğunu ifade ettiler. İnsan Hakları için Hahamlar, caminin tamiri için para toplayacaklarını da duyurdu.