Minnacık Tuvalu dünyanın en büyük zirvesini kilitledi

Danimarka'daki iklim konferansı durma noktasına geldi. Sebep: Yükselen suların yavaş yavaş yuttuğu 26 kilometrekare büyüklüğündeki ada ülkesi Tuvalu'nun "Alınan kararlar bağlayıcı olsun" şeklindeki talebi

Cumartesi 12.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
Büyük Okyanus'taki küçücük bir ada, BM iklim konferansının düzenlendiği Danimarka'da tüm dikkati üzerine topladı, hatta konferansı kilitlenme noktasına getirdi. Bunun tek nedeni ise yükselen sular nedeniyle "batma tehlikesi" yaşayan, 26 kilometrekarelik ve 9 mercan adasından oluşan Tuvalu'nun, yaklaşan tehlikeye dair atılmasını talep ettiği adımlar... Bağlayıcılığı olan ve tüm ülkeleri bağlayan bir iklim değişikliği anlaşmasının açık bir şekilde tartışılmasını isteyen Tuvalu'nun önerisi nedeniyle görüşmeler şimdilik aksamış görünüyor. Tuvalu'nun önerisinde, emisyon sınırlamalarının artırılması, küresel sıcaklık artışlarının 1.5 derece artırılma kısıtlanmasına gidilmesi ve karbon dioksit konsantrasyonlarının milyonda 350 parçayla sınırlandırılması gibi maddeler yer alıyor.

AFRİKA'DAN DA DESTEK GÖRDÜ

Ancak Tuvalu'nun bu önerisinin açıkça tartışılmasını istemeyen sanayileşmiş ülkelerin itirazları nedeniyle görüşmeler sekteye uğramış durumda. Tuvalu'nun baş görüşmecisi Ian Fry ise yasal olarak bağlayıcılığı olan bir anlaşma için her türlü baskıyı göstereceklerini belirtti. Tartışmalar sonucunda tüm ülkelerin imzalarıyla bir nihai anlaşma imzalanacak. Tuvalu'nun direnişini Sahara altı Afrika ülkeleri ile küçük ada devletleri de destekliyor. İngiliz yardım kuruluşu Oxfam yetkililerinden Barry Coates da "Felaketlerin önlenmesi için mutlaka yasal olarak bağlayıcılığı olan bir anlaşma gerekir. Dünya çapında milyonlarca insan boş sözlerden öte gerçek bir anlaşma istiyor" diye konuştu.

'ISINMA 2 SANTİGRATI GEÇMESİN'
Öte yandan dün itibariyle 5 günü dolduran tarihi iklim zirvesinden çıkacak anlaşmanın ilk resmi tasarısı bütün ülke temsilcilerine gönderildi. Tasarı; 2050'ye kadar küresel CO2 emisyonunun en az yüzde 75 azaltılmasını öngörüyor. Zirve başkanlığı tarafından sunulan tasarıda ayrıca zengin ülkelerin CO2 emisyonu 2020'ye kadar 1990 yılı seviyesinin yüzde 25-40 azaltması isteniyor. Başkent Kopenhag'daki iklim konferansında müzakerelere temel oluşturacak anlaşma taslağı ise yeryüzünün ortalama sıcaklık yükselişini 1.5 ila 2 santigrat derecede durdurmayı hedefliyor. Fransız AFP ajansı tarafından ele geçirilen 7 sayfalık belge, "tehlikeli bir iklim değişikliğinden kaçınmak için işbirliği yapması gerektiğine de" işaret ediyor.

SULAR HIZLA YÜKSELİYOR ÜLKE BATIYOR
Tuvalu'nun nüfusu sadece 10 bin, yüzölçümü ise 26 kilometrekare. Dokuz mercan adasından oluşuyor. Dünyanın en küçük 4'üncü ülkesi. Küresel ısınma nedeniyle sular altında kalma tehlikesi yaşıyor. Hatta şimdiden ülkenin 4'te biri sulara gömüldü bile.