Protestolar devam ediyor

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'nın yapıldığı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, 67 ülkeden 516 çevre örgütünün organize ettiği protesto gösterilerine, 50 binin üzerinde göstericinin katılmış ve göstericilerin yaklaşık bin iki yüzü gözaltına alınmıştı.

Pazartesi 14.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009 16:25
ABONE OL
Gözaltına alınanlar serbest bırakılırken, Kopenhag'da bugün de yine yüzlerce kişi protesto gösterilerine devam etti. Dün yapılan gösterilerde göz altına alınanlardan dördü de mahkemeye çıkarılmayı bekliyor. Protestocuların bugünkü hedefi Danimarka Savunma bakanlığı binasıydı.

Bunun yanında Bangladeş'in başkenti Dakka'daki Aloron uluslararası okulu ve Kolejinin öğrencileri, ulusal basın kulübünün önünde düzenledikleri gösteride, Kopenhag'daki BM iklim değişikliği konferansında iklim değişimi kararları alınmasını istedi.

Victoria's Secret'ın eski meleklerinden ve Danimarka'nın eski güzellik kraliçesi model Helena Christensen de BM iklim değişikliği konferansının düzenlendiği Kopenhag'ın merkezinde Danimarka parlamentosu önünde yapılan gösteride bir konuşma yaptı.

İKLİM İÇİN YÜRÜDÜLER
Danimarka ile birlikte tüm kuzey ülkelerinde bugüne dek gerçekleştirilen en geniş kapsamlı ve kalabalık gösteri olduğu bildirilen dünkü protesto gösterisi, Kopenhag'daki Christiansborg Alanı'nda başladı. Mavi yağmurluk giyip ellerinde yeşil renkte bayraklar ve üzerlerinde türlü dillerde ''iklim adaleti'' yazan pankartlar taşıyan göstericiler, daha sonra konferansın yapıldığı 7 kilometre uzaklıktaki Bella Center'a doğru yürüyüşe geçtiler.

GÖSTERİCİLERİN 955'İ SERBEST BIRAKILDI
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan iklim konferansında başarılı bir küresel iklim anlaşmasına varılması için gösteri yaptıkları sırada gözaltına alınanlardan 955'inin serbest bırakıldığı bildirildi.
Polis, gösteride şiddete başvurdukları gerekçesiyle gözaltına alınan 968 kişiden sadece 13'ünün gözaltı durumlarının sürdüğünü belirterek, bu kişilerden, ikisi Danimarkalı, biri Fransız üçünün polisle çatışmaya girmek suçlamasıyla mahkemeye çıkarılacağını söyledi.

Kopenhag'da dün 192 ülkenin katıldığı BM İklim Konferansının yapıldığı merkeze doğru yapılan yürüyüşe katılan yaklaşık 40 bin kişi genelde barışçıl gösterilerde bulunmuştu.

Polis, bazı göstericilerin Kopenhag'ın merkezinde binalara zarar vermeye başlamaları üzerine eylemcileri gözaltına almıştı.