Hızla eriyor!

Kuzey yarıkürenin en büyük tatlı su kaynağı olan Grönland'daki buzul tabakasının erimesinin son yıllarda alarm verici hızda arttığı bildirildi.

Pazartesi 14.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009 17:49
ABONE OL
Bilim adamlarının Kopenhag'da dün üzerinde tartıştığı Arktika Konseyi'nin, buzul tabakasıyla ilgili son bilimsel sonuçların bir derlemesi olan sentez raporunun hazırlayıcılarından Dorthe Dahl-Jensen, "gezegenin geri kalanından iki kat daha fazla ısınan" bu Arktika adası için gerçek bir "alarm çığlığı"nın söz konusu olduğunu belirtti.

Dorthe Dahl-Jensen, bu kadar hızlı bir ritmdeki buzul kaybını görmenin şaşırtıcı ve kaygı verici olduğunu söyleyerek, bu erime miktarının 1995-2000 yılları arasında her yıl ortalama 50 milyar gigatonken, bu miktarın 2003-2006 arasında yılda 160 milyar gigatona yükseldiğini belirtti.

Bu erime miktarıyla "yeryüzündeki tüm insanlara bir yıl boyunca günde 64 litre su sağlanacağını" kaydeden Dahl-Jensen, erimenin okyanus suları seviyesinin yılda yarım milimetre yükselmesi şeklinde kendini gösterdiğini söyledi.

Dahl-Jensen, buzul tabakasının erimesinin 2100'de dünyadaki deniz suları seviyesinin 5 ila 10 santimetre yükselmesine yol açacağını, bu yükselme miktarının aşırı ısınma durumunda 20 santimetreye kadar çıkacağını belirtti.

Grönland'ın İlulissat bölgesindeki Jakobshavn Isbrea buzulunun son sekiz yılda 15 kilometre azaldığı kaydedildi.

Rapora, küresel ısınmanın sosyoekonomik açıdan etkileri açısından katkı sağlayan Minik Rosing, iklim değişikliklerinin, İnuitlerin avcılık ve balıkçılığa bağlı geçim şekilleri üzerine doğrudan etkisi olacağını söyledi.

Washington'dan Robert Corell de Grönland'daki iklim değişikliğinin çıplak gözle görülebileceğini, buzulların erime hızının arttığını, bu durumun Grönland'daki ve dünyanın geri kalan bölgelerindeki toplumlara etki edeceğini belirterek, Kopenhag'daki konferansa katılan 193 ülkenin liderlerinden ısınma sürecini durdurmak için ciddi bir anlaşma sağlamaları talebinde bulundu.

Correll, bir anlaşma sağlanması durumunda bile sıcaklık eğrilerini yeniden düşürmenin ve etkilerini ölçmenin "on yıllar" alacağını, durumun "acil" olduğunu kaydetti.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER GÖRÜŞMELERİ KESTİ
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan iklim konferansına katılan gelişmekte olan ülkeler, zengin ülkelerin sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik taahhütlerini yerine getirmelerini isteyerek, görüşmeleri kesti.

Gelişmekte olan ülkelerin temsilcileri, 192 ülkenin katıldığı konferansta bu konu çözümlenene kadar bugünkü çalışma gruplarına katılmayacaklarını bildirdi.

Bu durum, zengin ile fakir ülkeler arasında emisyon kesintileri ve iklim değişikliği için gelişmekte olan ülkelere para yardımı yapılmasıyla ilgili tartışmalar yüzünden halihazırda kötü giden konferans açısından atılan geri bir adım olarak değerlendiriliyor.

"İKLİM ANLAŞMASI İÇİN ZAMAN AZALIYOR"

Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, küresel iklim anlaşması için zamanın azalmaya başladığını bildirdi. Rudd, Sky News'a yaptığı açıklamada, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da cuma günü sona erecek iklim konferansında anlaşmanın sağlanamama riskinin bulunduğunu belirtti.

Kopenhag'da devam eden konferansa çarşamba günü katılması beklenen Rudd, cumaya kadar anlaşmanın sağlanmasının zor olacağını söyledi.

Çin ve Hindistan gibi dünyayı en çok kirleten ülkelerden olumlu açıklamalar geldiğini belirten Rudd, ancak bir uzlaşmaya varmanın hala zor göründüğünü ifade etti.

Rudd, anlaşmaya varmak için gelişmekte olan ülkeler ve kalkınmış ülkelerin tamamının hemfikir olmasının önemine de değindi.

SCHWARZENEGGER'DEN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE ÇAĞRISI
ABD'nin California Eyaleti Valisi Arnold Schwarzenegger, Amerikan hükümetini, iklim değişikliğiyle mücadeleye çağırdı.

İngiliz Financial Times gazetesine demeç veren eski oyuncu Schwarzenegger, ''ABD, küresel ısınmayla mücadele hareketinin gücü olursa, bu, bütün dünya için iyi olur'' ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın sera etkisi yaratan gazların atmosfere salımıyla ilgili açık hedefler belirlemesi için Amerikan Kongresindeki çabalarını destekleyeceğini belirten Schwarzenegger, ''ABD, yenilenebilir enerji kullanarak 10 yıla kadar elektrik üretiminin yüzde 20'sini karşılayabilir. Güneşimiz var, rüzgarımız var, yosundan petrol bile üretebiliriz. California'da yeşil devrim var, ama ABD de en az bu kadarını yapabilir'' diye konuştu.

Cumhuriyetçi Parti üyesi eski oyuncu, 2006'da tarihi bir kanunu geçirterek sera etkisi yaratan gazların salımına kısıtlama getirmiş, bu kanunla dönemin Cumhuriyetçi Başkanı George Bush ile ters düşmüştü.
Schwarzenegger'in Kopenhag'daki zirveye de katılması bekleniyor.