En mutlu halkla bir arada

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 11:28
ABONE OL
Geçtiğimiz günlerde Danimarkalı bir dostum kitap yayıncılığına başladığını söyledi ve kurduğu yayınevinin ikinci kitabının bana posta ile göndererek o kitabın benim için ilginç olabileceğini söyledi. İstersem kitabın yazarıyla röportaj da yapabileceğimi belirtti bana bir randevu ayarladı.
Kopenhag'da bir cafe'de sabah kahvaltısı yaparak gerçekleştirdiğim röportaj ve röportaj öncesi hazırlıklarım dürüstçe söyleyeyim aklımı karıştırdı.
Kitabı benim için ilginç kılan iki neden vardı: Gazeteci olmam ve 22 yıldır Danimarka'da yaşamam. Bunlardan dolayı kitabın konusu ve yazarı beni de doğrudan ilgilendiriyordu. Ya da yayıncı dostum böyle söyledi.
Kitabın adı "Dünyanın en mutlu halkı" (Verdens lykkeligste folk), yazarı ise Kore'den evlat edinilmiş, Stockholm'de yaşayan İsveçli Lena Sundström. Sundström son yıllarda yapılan çeşitli küresel araştırmalarda dünyanın en mutlu halkı seçilen Danimarkalıları mercek altına almış kitabında. Sundström'ün İsveçlilerin de bir gün Danimarka halkına benzemesi korkusunun kitabı yazmaktaki ana itici güç olduğunu söyleyebilirim.
Bu, kitabı hafif sosyolojik bir çalışmanın da ötesine geçiriyor.
Kısaca özetlemek gerekirse Sundström kitabında Danimarka halkına nasıl ve hangi nedenlerle yabancı düşmanı bir etiket yapıştırıldığını araştırıyor.
Kitabın içeriği hakkında daha fazla ayrıntıya gerek görmüyorum, ancak bu "Dünyanın en mutlu halkı" ünvanını Danimarkalıların nasıl elde ettiklerinden bahsedeceğim. Kimbilir bizler de mutluluk tarifimizi gözden geçirmeye fırsat buluruz. Röportaja hazırlanırken kitap, yazar ve kitaba konu olan araştırmalar konusunda çalışırken artık kanıksadığım bazı haberlerin beni nasıl körelttiğini ürkerek fark ettim.
Dünyanın en mutlu halkı seçilen Danimarkalılar, İsveçlilerle birlikte dünyada intihar oranı istatistiklerinde başı çekiyorlar. 5,5 milyon nüfuslu Danimarka'da her yıl yaklaşık 800 Danimarkalı kendi hayatına son veriyor.
Dünyanın en mutlu halkı seçilen 5,5 milyon Danimarkalının yaklaşık 422 bini depresyondan muzdarip olduğunu düşünerek antidepresan ilaçlar kullanıyor.
Dünyanın en mutlu halkı seçilen 5,5 milyon Danimarkalının yüzde 10'u düzenli olarak bir psikolog veya psikiyatristte tedavi görüyor.
Dünyanın en mutlu halkını barındıran Danimarka'da ilköğretim çağındaki çocukların yüzde 25'i eğitimlerinin bir noktasında okul psikologları ile görüşme ihtiyacı hissediyorlar.
Röportaja hazırlanırken elde ettiğim bu verilerden sonra dünya kurulduğundan beri insanları meşgul eden o varoluşçu soru kafamı kurcalamaya başladı. "Mutluluk nedir?"
Yukarıda bazı istatistiklerle tarifini yaptığım insanlar "Biz mutluyuz" diyorlarsa, dünyanın başka yerlerindeki insanlar "Biz mutsuzuz" derken acaba neyi kastediyorlar. Veya tüm yukarıdaki nedenlere rağmen mutlu olduğunu söyleyen insanlardaki bu mutluluğun kaynağı nedir?
Sosyal refah, eğtim, sağlık ve sosyal güvenlik gibi unsurlar sanırım Danimarkalıların kendilerini mutlu hissetmelerine neden oluyor. Ya da bu gibi yaşamsal endişelere sahip olmamak onlar için mutluluk anlamına geliyor.
Haydi bakalım şimdi bizler de kendimize soralım. "Biz mutlu muyuz?". "Mutluyuz" diyorsak neden, mutsuzuz diyorsak, neler gerçekleşirse mutlu olacağız? Bu soruların cevabını bulup, Danimarkalılarla zirveye oynayalım.