İklim zirvesinde anlaşma yok

192 ülkenin katılımıyla Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansından bütün ülkelerin üzerinde anlaştığı, hukuksal bağlayıcılığı olan bir anlaşma çıkmadı.

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009 16:00
ABONE OL
Zirvede, görüşmelerin 2010 yılında sürmesi ve mümkün olan en kısa süre içerisinde nihai anlaşmaya varılmasına karar verildi.

İklim zirvesinin son gününde Kopenhag'a gelen 110 kadar devlet başkanının imzasına sunulan 'karar taslağında' zengin ülkelerin gelişmekte olan ülkelere 30 ila 100 milyar dolar yardımda bulunması öngörülüyor.

Pek çok iklim uzmanı tarafından 'tam bir afet' olarak değerlendirilen taslakta, görüşmelerin 2010 yılına kadar devam etmesi ve 2010 yılı sonuna kadar hukuki bağlayıcılığı olan geniş kapsamlı bir anlaşmanın sağlanması isteniyor.

Söz konusu iklim zirvesinden çıkan karar taslağı iki hafta devam eden zorlu görüşmeler sonrasında hazırlandı. Taslakta karbondioksit emisyonunun tedricen azaltılması ve atmosferin iki dereceden fazla ısınmasına izin verilmemesi isteniyor.

"ATLANTİS BULUNDU MU?" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"BOĞA GÜREŞLERİ YASAKLANIYOR" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"BURUN SPREYİ ŞEKLİNDE AŞI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"HAYAT KURTARAN KAPSÜL" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"2009'UN EN ŞIK KADINLARI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

OBAMA: "KOPENHAG'DA NE OLURSA OLSUN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
ABD Başkanı Barack Obama, ''iklim zirvesine konuşmak için değil iş yapmak için geldiğini ve Kopenhag'da ne olursa olsun iklim değişikliği ile savaşmaya devam edeceklerini'' söyledi.

BM'nin Kopenhag İklim Zirvesinde konuşan Obama, karbon emisyonu ile ilgili olarak ülkesi adına yeni bir vaatte bulunmadı, ancak Kopenhag'da ne olursa olsun iklim değişikliği ile savaşmaya devam edeceklerini ve ülkesinin iklim değişikliği konusunda sorumluluklarını yerine getireceğini kaydetti.

İklim değişikliği anlaşmasının ancak ''ülkelerin emisyon vaatlerinin ölçülebilme yöntemlerini kapsaması durumunda'' anlamı olacağını belirten Obama, bu tür bir düzenleme olmaksızın anlaşmanın bir kağıt üzerindeki boş sözlerden ibaret olacağını söyledi. Obama, ülkelerin iklim değişikliği konusunu ele alma isteğinin de hala "muallakta" olduğunu ifade etti.

Obama, şu anda anlaşmanın mükemmel olmadığını ancak BM üyesi ülkelerin acilen harekete geçmesi gerektiğini, küresel bir iklim anlaşması ile bütün ülkelerin daha güçlü ve güvende olacağını söyledi. ''Bu kurgu değil, bilim. İklim değişikliği güvenliğimize, ekonomilerimize ve gezegenimize kabul edilemez zararlar verebilir'' diyen Obama, eksik de olsa bir anlaşmaya varılmasının ve bunun zamanla geliştirilmesinin öneminin altını çizdi.