Bilim adamları: Atlantis'i bulduk

Denizaltı arkeologları, zenginlik ve bilginin sembolü efsanevi kayıp kıta Atlantis'in kalıntılarını çektiklerini ileri sürdü

Cumartesi 19.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009
ABONE OL
Sayısız kitaba ve filme konu olan kayıp kıta Atlantis yeniden gündemde... Denizaltı arkeologları efsanevi kıtanın kalıntılarını bulduklarını iddia etti. İngiliz Daily Mail'in haberine göre arkeologlar, Karayib Denizi'nin dibinden çektikleri ve Atlantis şehrine ait olduğunu belirttikleri görüntüleri dün yayımladı. Deniz yatağındaki kalıntıların Mısır piramitlerinden öncesine dayanan bir şehre ait olduğu belirtildi. Adlarını açıklamayan arkeologların bir Fransız gazetesine yolladığı görüntülerde, bir kentin sokaklarını ve yapıları andıran görüntüler net biçimde görülebiliyor. Arkeologlar, yapılardan birinin de muhtemelen bir piramit olduğunu vurguluyor. Şehrin bulunduğu yeri tam olarak açıklamayan arkeologlar, Karayib Denizi'nin derinliklerinde olduğunu söylemekle yetindi.

OKYANUSA GÖMÜLDÜ

Olağanüstü zenginliğe, bilgiye ve güce sahip olan ancak bilinmeyen bir nedenle okyanus suları altına gömüldüğüne inanılan Atlantis efsanesi hâlâ gizemini koruyor. Kayıp kıta hakkında en son ortaya atılan iddialardan biri, 2000 yılında Karadeniz'de Türkiye sahili açıklarında, bir kilometre derinlikte şehir kalıntılarının bulunduğu yönündeydi. Bu bölgenin M.Ö. 5000 civarında muhtemelen Nuh tufanında sular altında kaldığı düşünülüyor.