ABD'nin doğusu kara teslim oldu

ABD'nin doğu yakası, son yılların en şiddetli kar fırtınasını yaşıyor, başkent Washington'da ise hayat felç oldu.

Pazar 20.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 20.12.2009 11:04
ABONE OL
Yetkililerin günler öncesinden uyardığı kar yağışı, dün akşam saatlerinde başladı. Gece aralıksız devam eden yağışlar sonucu Washingtonlular sabahı, şehri kaplayan bembeyaz örtüyle karşıladı. Öğlen saatlerinden itibaren şiddetini artıran fırtına nedeniyle, kentte yaşam neredeyse felç oldu.

Dünden itibaren, kar nedeniyle son Noel alışverişlerini yapma koşuşturmasına giren başkentlilerin, karla başa çıkabilmek için bol miktarda tuz aldığı gözlendi. Hatta, bazı Amerikalıların 2-3 günlük yiyecek stoku yaptığı görüldü.

Karın başlamasıyla, kentin merkezindeki en işlek caddeleri boşaldı. Araç ve insana nadir rastlanan caddelerde, çoğunlukla kar temizleme makineleri ve görevliler bulunuyor. Ancak onların da yoğun kar yağışının hızına yetişmekte güçlük çektiği ve bu nedenle çabalarının yetersiz kaldığı gözleniyor. Ana caddelerde normal günlerde trafik nedeniyle mahsur kalan araçlar, bugün kar nedeniyle yolda kaldı. Kentte, hafta sonları çok rağbet gören bazı alışveriş merkezleri ve mağazalar da neredeyse terkedilmiş konumda.

Öte yandan, Smithsonian'daki müzeler ve hayvanat bahçesi de yoğun kar yağışı nedeniyle kapatılırken, kentte metro ve otobüs seferleri de aksadı. Metro ulaşımı, trenlerin yerin üstüne çıktığı kesimlerde durduruldu. Metro istasyonlarına sefer düzenleyen otobüsler de yolların giderek daha çok karla kaplanması nedeniyle hizmete ara verdi.

DÜNYADAN KAR MANZARALARI'09

AMERİKALILAR KARA RAĞMEN NOEL SEYAHATİNDE
Washington'dan bugün kalkan tüm uçaklar da seferlerini iptal ederken, Noel'i aileleri, akrabaları ve arkadaşlarının yanında geçirmek isteyen başkentliler tren garlarını doldurdu.

New York'a giden Cheryl adlı bir Amerikalı, "Eğer arabayla gitseydik, yolda kalabilirdik. Tren, bizim için en iyi seçimdi. Noel'i kutlamaya gidiyoruz" dedi.

Yine New York'a giden Peggy adlı bir başka Amerikalı da seyahati bu yazdan planladığını, trenler çalıştığı için mutlu olduğunu kaydetti. Amerikalı bir aile, oğullarıyla birlikte bölgeyi gezerek Noel'in tadını çıkardıklarını, kar yağışına rağmen seyahate dair endişe duymadıklarını belirtti.

"TARİHİ" FIRTINA...
Uzmanlar, başkent Washington çevresinde gün içinde etkisini gösteren kar fırtınasının, 1932 yılından bu yana aralık ayı içinde kentin gördüğü en şiddetli kar fırtınası olabileceğini, kar yağışının da kentte 2003 yılından bu yana en yoğun yağış olmasının beklendiğini belirtiyor.

Olağanüstü halin ilan edildiği Virginia eyaletinde, fırtına yüzünden 3 kişinin hayatını kaybettiği de gelen bilgiler arasında. Yetkililer, halka mecbur olmadıkça evlerini terk etmemeleri çağrısında bulunurken, kar kalınlığının 56 santimetreye ulaşabileceği belirtiliyor.

OBAMA DA KARDAN ETKİLENDİ
Şehir merkezinde kara hazırlıksız yakalanan bazı sürücüler yollarda mahsur kalırken, Virginia eyaletindeki bazı ana yolların trafiğe kapatılması sonucu saatler süren uzun araç kuyruklarının oluştuğu bildiriliyor. Washington ve çevresinde 1500'den fazla kazanın meydana geldiği, bazı kesimlerde elektriklerin kesildiği kaydediliyor.

Bu arada olumsuz hava koşulları, ABD Başkanı Barack Obama'yı da etkiledi. Dün gece küresel iklim değişikliği konferansına katıldığı Kopenhag'dan Washington'a dönen Obama, Andrews Hava Üssü'nden helikopterle gitmeyi planladığı Beyaz Saray'a, yoğun kar yağışı yüzünden eskort eşliğinde kara yoluyla gitmek zorunda kaldı.