Muhalefetin ruhani lideri öldü

Hükümete karşı muhalefeti savunan ve en etkili eleştirileri yapan Büyük Ayetullah Hüseyin Muntazeri 87 yaşında vefat etti

Pazartesi 21.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009
ABONE OL
İRAN'IN en etkili dini liderlerinden 87 yaşındaki Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Muntazeri Cumartesi gecesi Şiilerin kutsal saydığı Kum kentinde vefat etti. İran'daki 1979 devriminin mimarlarından ve uzun süre Ayetullah Humeyni'nin sağ kolu olarak görülen Muntazari, son zamanlarda muhalefete karşı kaba güç kullanmakla suçladığı hükümeti sert şekilde eleştiriyordu. 1989'da ölmeden bir süre önce Humeyni ile çatışan Muntazeri o zamana kadar Humeyni'nin halefi olarak görülüyordu. Ruhban sınıfın ülkedeki tüm otoriteyi elinde tutmasının hatalı olduğunu niteleyen Muntazeri, Humeyni'nin yerine geçen Ayetullah Ali Hamaneyi de yetersiz olmakla suçlamış ve 7 sene ev hapsinde kalmıştı. Ağustos ayında verdiği bir demeçte mevcut yönetimi "diktatörlük" olarak nitelemişti.

MEYDANLARDA YAS

Muntazeri'nin ölümü duyulduktan sonra muhalefet yanlıları Tahran'ın merkezindeki Muhseni Meydanı'nda toplandılar. Kum kentinin çevresinden binlerce kişinin Muntazeri'nin bugün gerçekleşecek cenaze törenine katılmak için yola çıktığı belirtildi. Torunu Nasır Muntazeri, dedesinin uykusunda öldüğünü söylerken, İran televizyonu Muntazeri'nin astım ve damar sertliği rahatsızlıklarının bulunduğu belirtildi.