İran'da kağıt paralar yasaklanıyor

İran yönetimi, muhalefetle mücadelesini yeni bir boyuta taşıyarak, üzerine slogan ve benzeri ifadeler yazılmış kağıt paraların gelecek haftadan itibaren geçersiz sayılacağını ilan etti.

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 16:42
ABONE OL
Cam-e Cem gazetesi, bugün Merkez Bankası Yetkilisi İbrahim Dervişi'ye dayanarak verdiği haberde, "Üzerinde yazı olan veya herhangi bir şey basılmış olan veya ek işaretler bulunan banknotlar gelecek haftadan itibaren geçersiz olacak" ifadesini kullandı.

Dervişi, halkı ve dükkan sahiplerini bu tür paraları 8 Ocaktan itibaren kabul etmemeye çağırdı. Aynı haberi devlet radyosu da verdi.

İran'da muhalefet liderlerine destek ifadelerinin yazılı olduğu kağıt paralarda, haziran ayındaki tartışmalı cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra artış görülmüştü. Kağıt paralara yazılanlar arasında, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi ile 2. İmam Hz. Hüseyin arasında paralellik kuran "Ya Hüseyin, Mir Hüseyin" sloganı ile "Muntazeri ölmedi" gibi ifadeler bulunuyor.

Tamamı İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Humeyni'nin fotoğraflarını taşıyan banknotlarda, siyasi olmayan yazılara da rastlanıyor.

Ayande internet sitesi ise her yıl milyonlarca hasar görmüş banknotun piyasadan çekildiğini ve yerine yenilerinin sürüldüğünü belirtti.