Japon Başbakan'dan özür

Japonya Başbakanı Yumio Hatoyama, iki yardımcısının adının karıştığı skandal nedeniyle özür diledi, ancak görevinden ayrılmayacağını açıkladı.

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 16:16
ABONE OL
Başbakan Hatoyama, yardımcılarının milyonlarca dolarlık bağışlarla ilgili yanlış bildirimde bulunmakla suçlanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, olanlar nedeniyle büyük sorumluluk hissettiğini, ancak istifa etmeyeceğini söyledi.

Hatoyama, bağışlarla ilgili yanlış bildirimden de haberinin olmadığını bildirdi.

Uzmanlar, suçlamaların henüz Ağustos ayında iktidara gelen ve 100. gününde bulunan Hatoyama hükümeti için sorun olduğu düşüncesindeler. Kamuoyu yoklamalarındaysa seçmenlerin çoğunluğunun Hatoyama'nın görevden ayrılmasına gerek olmadığı görüşünü taşıdığı kaydediliyor.

Hatoyama'nın yardımcılarından Keiji Katsuba bireysel destekçilerden iktidardaki Demokratik Parti'ye yapılan bağışlarla ilgili yanlış bildirimde bulunmakla suçlanırken, gerçekte bu bağışların çoğunun Hatoyama'nın ailesinden geldiği belirtiliyor. Diğer yetkili Daisuke Haga da bu yanlış raporlara yeterli dikkati göstermemekle suçlanıyor.

Her iki yetkilinin de Hatoyama'nın Ağustos ayında yapılan genel seçimlerde Liberal Demokratik Parti'ye karşı seçim zaferi elde edilmesinden önce görevlerine son verilmişti.

ABD'deki Kennedylere benzetilen hayli varlıklı bir aileden gelen Hatoyama'nın, büyükbabası da eski başbakanlardan.