Azerbaycan ile vize kaldırmaya rötar

Türkiye ile Azerbaycan arasında dün imzalanması beklenen karşılıklı vize muafiyet anlaşması, Bakü'den kaynaklanan 'teknik ve bürokratik' sebeplerle imzalanamadı

Cumartesi 26.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 26.12.2009
ABONE OL
Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Mayıs ayından bu yana dört defa gittiği Bakü'den, dört yıl aradan sonra Azeri Meslektaşı Elmar Memedyarov'u ağırladı. Davutoğlu, Azeri konuğuna iki jest yaptı. Önce Haydar Aliyev Anıtı'na Memedyarov ile birlikte gitti, ardından da Dışişleri Konutu'nun kapılarını ilk defa Memedyarov ile birlikte basına açtı.

ANLAŞMA İMZALANAMADI

Ancak Davutoğlu'nun çok istediği vize muafiyet anlaşması Türk tarafının hazır olmasına karşın, Azerbaycan'ın 'teknik ve bürokratik' işlemleri tamamlamaması nedeniyle imzalanamadı. Edinilen bilgiye göre Azerbaycan'da tüm kurumlar tarafından onaylanması gereken vize muafiyet anlaşmasına bir grup karşı çıkınca görüşmelerin sürdürülmesi kararlaştırıldı.

'KARA KEDİ YOK'
Alınan bilgilere göre iki dışişleri bakanının görüşmesinde Davutoğlu, iki ülke arasında Ermenistan nedeniyle yaşanan gerginliklerle ilgili "Türkiye ile Azerbaycan arasında kara kedi söz konusu olmaz. Türkiye ile Azerbaycan arasına fitne girmesine izin vermeyiz" derken Memedyarov, "Türkiye ile ilişkiler bizim için özeldir. Ankara ile açık şekilde, kardeşlik havası içinde konuşuyoruz" dedi. Bakan Davutoğlu görüşmede Azeri meslektaşına, "Washington'da Obama ile ilk ne görüştük biliyor musunuz" sorusunu yöneltti. Memedyarov, bu sorunun cevabını İran veya Afganistan olarak tahmin edince Davutoğlu, "Hayır, Yukarı Karabağ sürecini konuştuk. Çünkü biz bu sürece bölgesel bakıyoruz ve diğer süreçlerden ayrı görmüyoruz" yanıtını verdi.

BARIŞA YAKINIZ

Davutoğlu, ortak basın toplantısında da Minsk Grubu'nun çalışmalarının hızlandığını belirterek "Son dönemdeki bu hareketlilik ile barışa yakınız" dedi. Bakan Davutoğlu, Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollerin Meclis'e getirilip getirilmeyeceği sorusuna da "Meclis iradesi her türlü iradenin üstündedir. Bütün icraatların nihai icrası TBMM'dir. Türkiye Ermenistan normalleşmesinde ve Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinde de samimiyiz" yanıtını verdi.

* Son 10 yıla damgasını vuran fotoğraflar


* Avrupa'da kara kış - GALERİ


* Dünyanın en eski kentleri - GALERİ


* Yılın fotoğrafları - 1


* Yılın fotoğrafları - 2


* Yılın fotoğrafları - 3