Şiiler Hz. Hüseyin'i anıyor

Pazar 27.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009 13:12
ABONE OL
Binlerce Şii, Hz. Hüseyin'in şehit edilişinin 1369'uncu yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenlerine katıldı.

AZERBAYCAN
Anma törenleri için camilere akın eden Azeriler, Kafkas Müslümanları İdaresi'nin yasağına rağmen zincir vurarak, Hz. Hüseyin için ağladı.

Bakü'nün Nardaran köyünde bulunan Musey Kazım'ın kızı Rehime Hanım'ın türbesini de ziyaret eden Azeriler, zincir vurup mersiye okudu. Kafkas Müslümanları İdaresi'nde ise zincir vurmak yerine kan kampanyası düzenlendi.

Azeriler, caddelerde Hz. Hüseyin için zekat verip yiyecekler dağıtırken, anma töreninin akşam saatlerine kadar süreceği belirtildi. Törene katılan Şii Mehman Mehtiyev, "Aşure gününde toplanmamızın sebebi, 1400 yıl önce Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in İslam'ı yaşatmak amacıyla Karbela çölünde önce evlatlarının, sonra kendisinin şehit edilmedir. Bizde tam 1400 yıl önce Hz. Hüseyin'in şehit edilişini anıyoruz. Bu anma günlerini de kıyamete kadar düzenleyip Hz. Hüseyin'i anacağız" dedi.

*KERBELA ŞEHİTLERİ BÖYLE ANILDI

İRAN
İran'ın başkenti Tahran'da, Aşure Günü dolayısıyla bugün de etkinlikler düzenlendi.

Dün protesto gösterisi düzenleyen İranlı muhalifler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmanın ardından bugün de Aşure Günü etkinlikleri devam ediyor. On binlerce İranlı, Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin şehit edilmesinin yıldönümü törenlerine katılmak üzere şehir meydanında toplandı. İranlılar adeta bir insan seli oluştururken, polis olayların önüne geçmek için geniş güvenlik önlemleri aldı.

IRAK
Irak'ın Kerbela kentindeki Aşure Günü etkinliklerine katılmak için bölgeye gelen yüzbinlerce Şii, dünkü kutlamaların ardından bugün de törenlere katılmaya devam ediyor.

Hazreti Hüseyin Camii'nin önündeki geniş alanı dolduran yüzbinlerce Şii, Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin şehit edilmesinin yıldönümü törenlerine katılarak, yaslarını sembolize eden siyah bayraklar ve Hazreti Hasan ile Hazreti Hüseyin'in resimlerini taşıdılar.

Bağdat'ın 110 kilometre güneyinde bulunan Kerbela'da düzenlenen törenlere katılım bugün daha da arttı.

Caminin önünde şehrin her tarafından görülebilen bir kalabalık oluşturan Şiiler, herhangi bir hastalık riskine karşı hastanelere başvurmaları ve yetkililer tarafından sağlık kontrolünden geçmeleri yönünde uyarıldı.

Bu sabah saatlerinde Tuz Khurmato yakınlarında düzenlenen bir bombalı saldırıda ise 4 kişinin öldüğü belirtildi. Yol kenarında meydana gelen patamada 15'ten fazla Şii'nin de yaralandığı açıklandı.

Aşure Günü etkinlikleri için 25 bin polis ve askerin görevlendirildiği Kerbela'da kutlama alanı çevresinde güvenlik kordonu oluşturulurken, polis köpeklerinin de patlayıcı aradığı kaydedildi.

Her yıl Muharrem ayının 10. gününde Müslümanlar tarafından Aşure Günü etkinlikleri düzenleniyor.