İran'da olaylar durulmuyor

İran devlet televizyonu, dün başkent Tahran'daki hükümet karşıtı büyük gösteriler sırasında çıkan çatışmalarda 15'den fazla kişinin öldüğünü duyurdu.

Pazartesi 28.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.12.2009 14:26
ABONE OL
Devlet televizyonu, başkentte dünkü çatışmalarda ölenlerden 10'unun "devrim karşıtı terörist" gruplarının üyeleri olduğunu belirtti.Ayrıntı verilmeyen haberde, diğer 5 kişinin de "terörist gruplar" tarafından öldürüldükleri kaydedildi.

POLİS GÖZ YAŞARTICI GAZ KULLANDI
İran'da polisin, öldürülen yeğeni için taziyelerini sunmak üzere toplanan muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi'nin yandaşlarına karşı göz yaşartıcı gaz kullandığı bildirildi.

Norooz internet sitesindeki haberde, yandaşlarının, Musevi'nin yeğeninin cenazesinin bulunduğu İbni Sina hastanesi önünde toplandıkları belirtildi.

Haberde, polisin muhalefet yanlılarını dağıtmak için göz yaşartıcı gaz sıktığı bildirildi.

7 MUHALEFET YANLISI GÖZALTINDA
Musevi'nin yeğeni, hükümet karşıtı gösterilerden birinde ölmüştü.Bu arada, muhalif internet sitelerindeki haberlerde, 7 muhalefet yanlısının gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltına alınanlar arasında, Musevi'nin yardımcılarından Ali Rıza Behesti'nin de bulunduğu bildirildi.

MİLYONLARCA DOLARLIK KAMU MALININ ZARAR GÖRDÜĞÜ BELİRTİLDİ
İran'da dün yapılan "devrim karşıtı" gösterilerde milyonlarca dolarlık kamu malının zarar gördüğü bildirildi.

Fars Haber Ajansı, belediye yetkililerine dayanarak, dünkü olaylarda kamu ve özele ait çok sayıda araç ve binanın tahrip edildiğini ve zararın milyonlarca dolar olduğunu duyurdu.

Devlet televizyonu da "fitneci ve bozguncu" diye nitelendirdiği taşlı sopalı grubun saldırılarında tahrip edilen telefon kulübeleri, trafik levhaları, çöp kutuları, bankalar, işyerleri ile kamu ve özele ait araçların görüntülerini yayımladı.

Televizyon, saldırılarda yaralanan vatandaşlarla hastanede yapılan röportajlara da yer verdi.
Görüntülerde maskeli grup, "devrim karşıtı" sloganların yanı sıra "dini ve siyasi liderlere hakaret içeren" ifadeler kullanıyor.

Olaylardaki ölü sayısı Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi tarafından en son 8 olarak açıklanmasına rağmen bu sayının daha fazla olduğu iddia ediliyor.

Güvenlik yetkilileri, aralarında polislerin de bulunduğu onlarca kişinin yaralandığını ve 300 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

MUHALEFET LİDERİ KERRUBİ: "ŞAH BİLE AŞURE GÜNÜ MUHALEFETE SAYGILI DAVRANIRDI"
İran'da 12 haziranda yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden muhalefet liderlerinden Mehdi Kerrubi, dün başkent Tahran'da taş atan 5 göstericinin ölmesi üzerine hükümeti eleştirdi.

Kerrubi, internet üzerinden yaptığı açıklamada, "Şah zamanında bile mukaddes güne, Aşure gününe saygı vardı. Mukaddes günde muhalefete daha hoşgörülü davranılırdı" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a karşı 10. dönem cumhurbaşkanlığı adaylarından Mehdi Kerrubi, Şah rejimine karşı mücadeleye aktif olarak katıldığından Şah yönetimince uzun yıllar sürgün ve hapsedildi.

1979 İslam Devrimi'nden sonra dört dönem milletvekili seçilen Kerrubi, 1989-1992 ve 2000-2004 yılları arasında iki dönem meclis başkanlığı yaptı.

Başkanı olduğu İtimad-ı Milli Partisi'ni 2005′te kuran Kerrubi, aynı yıl yapılan 9. dönem cumhurbaşkanı seçimlerinde ilk kez aday oldu.