1'i asker 2 Azeri öldürüldü

Azerbaycan'ın Ermenistan ile sınır kenti Tovuz'da Ermenilerin taciz ateşi sonucu biri asker iki kişinin şehit olduğu bildirildi.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 18:01
ABONE OL
Azerbaycan'ın Ans Press haber sitesinde yer alan habere göre, dün gece saatlerde Ermeni ordusunu açtığı taciz ateşi sonucu Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin bir askerinin şehit olduğu bildirildi.

Azerbaycan'ın batısında Ermenistan ile sınırdaki Tovuz bölgesinde yaşanan ateşkes ihlali sonucu bir Azeri köylünün de şehit olduğu belirtildi. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin taciz ateşi sonucu her yıl onlarca Azeri asker şehit oluyor.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ problemi 1988 yılında patlak verdi. 1991 yılında iki ülke arasında başlayan savaşlar sonucu Ermenistan, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ ve çevresindeki 7 bölgesini işgal etti. 1994 yılında taraflar arasında yapılan ateşkes anlaşmasına kadar savaşlarda toplam 30 bin kişi hayatını kaybetti. Ermenistan'ın işgali sonucu 1 milyon Azeri topraklarından göç etmek zorunda kaldı. Sorunun çözümü için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde kurulan Minsk Grubu'nun faaliyetleri bu zamana kadar bir sonuç vermedi.