New York'ta terör alarmı

Yeni yılı karşılamaya hazırlanan New York'ta, polis yılbaşı gecesi olası bir terörist saldırıya karşı en üst düzeyde alarma geçirildi.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 15:46
ABONE OL
Saldırı ihtimaline karşı, yeni yılın kutlanacağı ünlü Times Meydanında olağanüstü emniyet tedbirleri alınacak. New York Emniyet Müdürü Raymond Kelly şehirde emniyet tedbirlerinin en üst düzeye çıkarıldığını açıkladı.

NEW YORK TERÖRİSTLERİN BİR NUMARALI HEDEFİ
New York Emniyet Müdürü Raymond Kelly, New York'un 2002 yılından beri teröristlerin bir numaralı hedefi olduğunu öne sürdü. Kelly, New York polisinin diğer Amerikan şehirlerinden çok daha fazla terör tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "New York, diğer şehirlerden çok daha fazla terör tehlikesiyle karşı karşıya, ancak bizde olası bir terör eylemine karşı tedbirlerimizi diğer şehirler oranla çok daha sıkı tutuyoruz. Polis bütün gücüyle yeni yıl kutlamalarında iş başında olacak" dedi.

Emniyet Müdürü Kelly, New York'a düzenlenebilecek olası bir terörist saldırı konusunda herhangi bir ihbar veya duyum almadıklarını vurguladı. Kelly, "Ancak hiç bir şeyin garantisi yok, tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz" diye konuştu.

TIMES MEYDANINDA OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINACAK

Her yıl yüz binlerce kişinin yeni yılı karşıladığı New York'un ünlü Times Meydanında da olası bir terörist saldırıya karşı bu yıl olağanüstü tedbirler alınacak. Meydanda binlerce sivil polis görevlendirilecek, keskin nişancılar kritik binaların çatılarında konuşlandırılacak. Meydana girişlerde üst araması yapılacak, meydana çantalı kişiler alınmayacak. New York Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı radyasyon ve biyolojik saptama cihazları meydana çeşitli bölgelerine yerleştirecek. Meydanda bulunan kamera sayısı arttırılacak.