BM'den Sudan'da aşiret diplomasisi

Birleşmiş Milletler, Sudan'ın güneyi ile kuzeyi arasındaki sınırda bulunan, Afrika'daki en uzun ve kanlı çatışmaların merkezindeki Abyei bölgesinde sıradışı bir diplomasi taktiği yürüterek, aralarında sürekli kavga çıkan Missiriya ve Dinka Ngok aşiretlerini biraraya getirdi.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 10:03
ABONE OL
2011 yılında Sudan'in bir parçası olup olmayacağı yönünde referanduma gidecek olan petrol zengini bölgede yaklaşık beş yıl önce Missiriya ve Dinka Ngok aşiretleri arasında barış anlaşması imzalanmış ancak taraflar bu anlaşmaya sadık kalmamıştı.

Özellikle petrol kuyularını kontrol etme konusunda anlaşamayan iki aşiretin kendi aralarında çatışması, merkezi Hague'da bulunan BM Daimi Tahkim Mahkemesi'nin sözkonusu petrol kuyularının kontrolünü Sudan'ın merkezi hükümetine devretmesine neden olmuştu. Sudan'daki BM Kalkınma Programı (UNDP) ve BM Barış Gücü yetkililerinin girişimiyle iki aşiretin liderleri ilk kez biraraya geldi.

Her iki aşiretten toplantıyı izleyen yaklaşık iki bin kişinin tamtam çalarak kutladığı görüşmelerin sonunda bir açıklama yapan Dinka Ngok aşiretinin lideri Emir Kwol Arop Kwol, 2011'deki referandumun sonucu ne olursa olsun, iki aşiretin her zaman komşu olmaya devam edeceğini ifade ederek, "Birlikte barış içinde yaşamamız bir tercih değil, zorunluluktur' dedi.Toplantıya çok sayıda kadın da katılırken, Dinka aşiretinden Nyancuk Truk "Biz çatışmalarda sadece evlatlarımızı değil, aynı zamanda kocalarımızı da kaybediyoruz. Dolayısıyla kavgalardan en kötü biz kadınlar etkileniyoruz" ifadesini kullandı.