Kar yağışı hayatı felç etti

Çin'in kuzeyinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle hayat felç oldu.

Başkent Pekin'de yeni yıl tatilinin son gününde etkili olan yoğun kar yağışı trafiği felç ederken, halk genelde metro ulaşımını tercih etti. Pekin'de kar kalınlığı yer yer 30 santimetreyi buldu. Bu kadar çok kar yağışı karşısında halk dışarı çıkmamayı tercih ederken, binaların bahçesin ve yollarda çocuk ve gençler kartopu oynayıp eğlendi. Pekin'in ana arterlerinde zaman zaman trafik çilesi yaşandı.

Pekin ve komşu Tianjin şehirlerinde okullar yarın tatil edildi. Tianjin şehrindeki havaalanı ve otobanlar kardan dolayı kapatılırken, Pekin Başkent Havaalanı'nda da çoğunluğu iç hatlar uçuş olmak üzere 298 uçak seferi iptal edilirken, 472 sefer de gecikmeli olarak gerçekleştirilebildi. Havaalanında sadece 3 pistin açık olduğu belirtildi.

Pekin'de 300 bin kişi kar temizleme çalışmasına katıldı. Başkentte alarm seviyesi bugün maviden sarıya yükseltildi. Pekin'de oturan ve akşam saatlerinde yolda genç bir bayan, Pekin'de hayatında bu kadar çok kar yağışını görmediğini ve belediye otobüsü durağına giderek otobüse bineceğini söyledi.

Yetkililer hava sıcaklığının üç gün içinde eksi 16'ya düşeceğini ve bunun 1980'den beri başkentte görülen en düşük hava sıcaklığı olacağını ifade etti. Pekin'de ayrıca 60 otobüs hattının kardan olumsuz etkilendiği ve kırsal kesimde 47 otobüs hattının askıya alındığı dile getirildi.

Ülkenin kuzeyindeki birçok havaalanı ve otobanlar da yoğun kar yağışından olumsuz etkilendi. Ulaştırma Bakanlığı, ülkenin kuzeyindeki 8 eyalette bulunan 15 otobanın yoğun kar yapışından dolayı kapandığını duyurdu.

Bu arada Çin'in kuzeybatısında bulunan Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi'nin kuzeyindeki Altay şehrinde Aralık ayından bu yana üst üste iki kez görülen yoğun kar yağışı, 165 bin kişinin yaşamını olumsuz etkiledi. Buradaki ekonomik kaybın en az 57 milyon yuan (8.1 milyon dolar) olduğu ve bölgeye yardım gönderildiği kaydedildi.


BİZE ULAŞIN