Dünya'da kara kış

Soğuk hava ve kar yağışı tüm dünyayı etkisi altına aldı...

İSVEÇ "DONUYOR"
İsveç, son birkaç yıldır yaşanan ılık kışlardan sonra bu yıl en soğuk kışlarından birini yaşıyor.
Hava sıcaklıkları bir aydan bu yana sıfırın üzerine çıkmazken, kar yağışı ve soğukların devam edeceği bildirildi.

İsveç Meteoroloji Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kar yağışının bir aydır etkili olduğu ülkede yarından itibaren yeni bir kar yağışlı havanın beklendiği kaydedildi.

*DÜNYADAN KAR MANZARALARI

Kar yağışıyla birlikte ülkenin kuzey bölgelerinde hava sıcaklıklarının eksi 35 ile eksi 44 dereceye kadar düşmesi, güneydeki illerde ise eksi 5 ile eksi 15 derece arasında olmasının beklendiği bildirildi.

RUSYA-GÜNEY OSETYA KARA YOLU ÇIĞ NEDENİYLE KAPANDI
Rusya'nın Güney Osetya ile arasındaki tek kara yolu bağlantısı, yoğun kar yağışının ardından gelen çığ nedeniyle kapandı.

Rusya'nın Ria Novosti ajansı, Rusya'yı Güney Osetya'ya bağlayan Transkafkas kara yolunun, Buron köyü mevkiinde yaşanan çığ nedeniyle ulaşıma kapandığını bildirdi.

Kuzey Osetya Olağanüstü Haller Bakanlığından Yuliya Starçenko, bölgede kar yağışının devam etmesi nedeniyle görüş mesafesinin sıfır olduğunu ve kara yolunu kapatan çığ kalınlığının belirlenemediğini söyledi.

Starçenko, görüş mesafesinin normale dönmesi halinde kara yolunu çevreleyen dağların yükseklerindeki tehlikeli bölgelere top atışı yaparak çığ meydana getireceklerini ve ardından Transkafkas kara yolunu temizleyeceklerini söyledi.

BİRLEŞİK KRALLIK YİNE KARLAR ALTINDA
Avrupa genelindeki soğuk hava ve kar yağışı, Birleşik Krallık'ta da etkisini gösteriyor.

Noelden önce de etkili olan kötü hava koşulları, özellikle ülkenin kuzeyinde, İskoçya'da ve Kuzey Galler'de çok sayıda okulun ve ara yolların kapanmasına neden oldu.

Ülkede ayrıca, Leeds/Bradford, Liverpool ve Manchester havaalanları ile çok sayıda demir yolu kapandı.
Başkent Londra yakınlarındaki Gatwick ve Luton havaalanlarından uçuşlar ise rötarlı olarak yapılabiliyor.
Londra'da ise kar yağışı yok, ancak meteoroloji yetkilileri başkentte kar yağışının yarından itibaren etkili olacağı ve ülke genelinde buzlanma konusunda uyarıda bulunuyor.

2010 YILININ İLK KAR YAĞIŞI SOFYA'DA TRAFİĞİ FELÇ ETTİ
Bulgaristan'da 2010 yılının ilk kar yağışı başkent Sofya'da trafiği adeta felç etti.

Yoğun kar yağışı ve şehrin temizliğinden sorumlu şirketin tedbirsizliği birçok cadde ve sokağın trafiğe kapanmasına yol açtı.

Araçlarıyla yola çıkan Sofyalılar saatlerce trafikte beklemek zorunda kaldı. Sofya Belediyesi Müfettişi Veska Georgieva, yaşanan aksaklıklardan belediyenin de sorumlu olduğunu kabul ederek, başkentte hayatın normale dönmesi için tüm ekiplerin aralıksız olarak çalışmaları sürdürdüğünü bildirdi.
Ana caddelerin trafiğe açık olduğunu kaydeden Georgieva, trafik yoğunluğu yüzünden toplu taşıma araçlarının seferlerini gecikmeli olarak gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sofya Havaalanı yetkilileri de yoğun kar yağışına rağmen uçak seferlerinin düzenli olarak yapıldığını belirttiler.

Bulgaristan meteoroloji yetkilileri, yarından itibaren hava sıcaklığının yükseleceğini, ancak yağışlı havanın önümüzdeki günlerde de süreceğini açıkladı.

ÇİN'DE KAR "KAOSU"
Çin'de son 50 yılın en şiddetli kar yağışı, ülkenin kuzey kesiminde hava ve kara ulaşımında kaosa neden oldu.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Pekin'de hava sıcaklığının eksi 16 dereceye kadar düşmesi beklenirken, Pekin ve Tiencin şehirlerinde ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi. Yoğun kar yağışı yüzünden bazı havaalanlarında uçuşlar durdu, 30'dan fazla otoyol trafiğe kapatıldı.

Ülkenin kuzeydoğusunda görülen kar yağışı nedeniyle Başkent Havaalanında 655 uçak seferi iptal edilirken, 520 sefer gecikmeli olarak yapılabildi.

Çin Başbakanı Ven Ciabao, şiddetli kar yağışının görüldüğü yerlerde ulaşım, üretim ve piyasa düzeninin korunması talimatı verdi.

Öte yandan Şinhua haber ajansı, yoğun kar yağışından birçok havaalanının etkilendiğini ve Başkent Havaalanında sadece bir pistin hizmet verdiğini duyurdu.

Yetkililer, Çin'de 2003'teki SARS salgınından bu yana ilk kez eğitime ara verildiğini açıkladı.

BİZE ULAŞIN