"Tüm sorumluluk bende"

ABD Başkanı Barack Obama, Noel gününde Amsterdam-Detroit yolcu uçağına terör saldırısı düzenlenme girişiminin ortaya çıkardığı güvenlik boşluğunun tüm sorumluluğunu üzerine aldığını söyledi.

Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, yolcu taramasının sıkılaştırılmasından, terör kuşkulularının izlenmesini sağlayan isim listesinin genişletilmesine değin bir dizi reforma gidileceğini belirtti.

Önlemler çerçevesinde vize verilmesi işlemlerinin gözden geçirilmesi konusunda Dışişleri Bakanlığına da direktif verildi.

BEYAZ SARAY RAPORU
Beyaz Saray, Amerikan yönetiminin elinde, Noel gününde yolcu uçağına düzenlenen saldırı girişimini engelleyebilecek yeterli istihbaratın bulunduğu, ancak girişimi düzenleyen Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib'i potansiyel bir saldırgan olarak tespit etmede başarısız olunduğunu açıkladı.
Beyaz Saray'ın olayla ilgili yayımladığı 6 sayfalık raporda, istihbarat birimlerinin, tüm istihbarat ve analizleri bir arada toplayarak "noktaları birleştiremediği" ifade edildi.

Raporla ilgili olarak gazetecileri bilgilendiren ABD Başkanı Barack Obama'nın Terörle Mücadele Danışmanı John Brennan, "İstihbarat gözden kaçtı. Bu, birden fazla kuruluşta oldu" dedi.

El Kaide'nin olası bir saldırı planına dair, geçen yılın ekim ortasıyla aralık sonları arasındaki dönemde istihbaratın geldiği, Amerikalı terörle mücadele yetkililerinin, Abdülmuttalib, onun Arap Yarımadası'ndaki El Kaide olan ilişkisi ve El Kaide'nin Amerikalılara yönelik tehditleri hakkında bilgisinin olduğu kaydedilen raporda, "Saldırı girişiminden önce CIA ve Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'ndeki (NCTC) ilgili görevlilere tüm istihbaratın ulaştırılmış olmasına rağmen, noktalar hiçbir zaman birleştirilemedi. Sorun, kurumlar arasında istihbarat paylaşımının eksikliğinden çok 'noktaları birleştirme'de yaşanmış görünüyor. Bunun nedeni de, istihbaratın 'parçalar halinde olması ve büyük bir veri yoğunluğu arasında fark edilememesi."

Tehdidin ortaya çıkarılmasında sonra istihbarat birimlerinin, "Arap Yarımadası'ndaki El Kaide tehdidi" üzerinde çalışarak kaynaklarını artıramadığı belirtilen raporda, terörle mücadele mekanizmasının, "terör saldırısı planına dair farklı istihbarat parçalarını tümünü 25 Aralık'tan önce tutarlı bir tek bütün olarak tanımlayamadığı, aralarında bağ kuramadığı ve birleştiremediği" kaydedildi.

"Tamamlanmış bir istihbarat raporunun dağıtımının geciktirilmesi ve Abdüllmuttalib'in kimlik bilgilerine yönelik eksik veya hatalı aramalar, imla yanlışları" gibi unsurları içeren bir dizi insani hatanın da bulunduğu belirtilen raporda, terör şüphelilerine yönelik "izleme sistemi"nin arızalı olmadığı ancak "güçlendirilmesi ve geliştirilmesi gerektiğine" işaret edildi.

Raporla birlikte, Obama'nın ilgili kuruluşlara "sistematik zaaf ve insani hataların" düzeltilmesi için neler yapması gerektiğini anlatan 3 sayfalık bir talimat listesi de sunuldu.

YENİ ÖNLEM DUYURULARI GELMEYE DEVAM EDİYOR
Bu arada, Obama'nın, yolcu uçağına saldırı girişiminde "noktaların birleştirilmemesi"nden sorumlu tuttuğu istihbarat ve güvenlik birimlerine sert çıkışının ardından, ilgili kuruluşlardan yeni adımlara dair sürekli açıklamalar geliyor.

ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano, havaalanlarında tüm vücudu üç boyutlu yansıtan ve kıyafetlerin altına gizlenmiş nesneleri de gösteren tarayıcıların sayısını artırmayı planladığını bildirdi.

ABD'deki havaalanlarında bu yıl gelişmiş teknolojili 300 yeni tarayıcının kullanılmaya başlanmasının öngörüldüğünü kaydeden Napolitano, bakanlık yetkililerinin, hava yolu güvenliğinde yeni nesil teknolojinin geliştirilmesi için Enerji Bakanlığı uzmanlarıyla ortaklık kuracağını, buna ek olarak ticari uçuşlarda gizli güvenlik görevlilerinin sayısının genişletileceğini belirtti.

Napolitano ayrıca, uluslararası hava yolu güvenliğinde daha sıkı önlemlerin alınması çabaları çerçevesinde Avrupalı meslektaşlarıyla yapılacak bir toplantıya katılmak üzere bu ay İspanya'ya gideceğini duyurdu.

CIA Başkanı Leon Panetta da şüphelilerin izlenmesinin geliştirilmesi ve faaliyetleriyle ilgili istihbaratın dağıtımının hızlandırılması için CIA içinde bazı değişiklikler yapılması talimatını verdi.

CIA'in açıklamasına göre Panetta, terör şüphelilerine dair istihbaratın, 48 saat içinde son şekli verilip, diğer istihbarat birimlerine dağıtılmasını istedi. Açıklamada ayrıca, Yemen ve Afrika üzerinde çalışan uzmanların sayısının artırılması ve "kaygı duyulan ülkelere" mensup kişilere dair istihbaratın, bu kişilerin ABD'nin izleme listesindeki statülerinin değiştirilmesi tavsiyesinde bulunup bulunulmayacağını belirlemek üzere gözden geçirilmesinin planlandığı belirtildi.
BİZE ULAŞIN