Haiti 7'lik depremle yıkıldı

Karayip denizindeki ada ülkelerinden Haiti yakınlarında 7,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.Amerikan Jeoloji Kurumu (USGS), depremin merkezinin ülkenin başkenti Port-Au-Prince'in 22 kilometre batısında ve sadece 30 kilometre derinlikte olduğunu bildirdi.

Haiti'yi vuran 7,0 büyüklüğündeki depremde başkent Por-Au-Prince'deki bir çok binanın yıkılırken, yıkıntılar arasında binlerce ölü ve yaralı bulunduğu bildirildi.Merkezi başkentin 15 kilometre batısı olarak bildirilen deprem ve sonrasındaki güçlü artçı şoklar nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Parlamento binası, bakanlıklar, katedral ve benzeri yüksek bir çok yapı yıkıldı veya büyük zarar gördü.Caddelerin panik içindeki insanlarla dolu olduğunu belirten görgü tanıkları, gökyüzünün yıkılan binaların etkisiyle toz ve duman içinde olduğunu dile getirdi. Elektrik şebekesinin de büyük ölçüde çöktüğü kentteki durumu ''tam bir felaket ve kaos'' olarak tanımlayan görgü tanıkları, yıkıntılar arasında yüzlerce insanın olduğunu, bu sayının binlerce de olabileceğini söyledi.

Amerikan Jeoloji Kurumu (USGS) uzmanlarından Kristin Marano, bu büyüklükteki bir depremin Haiti'de 1770'lerden bu yana görülmediğini bildirirken, sarsıntı Haiti'nin sınır komşusu Dominik Cumhuriyeti ile Küba'da da hissedildi, ancak bu ülkelerde belirgin bir zarar meydana gelmedi.

DEPREMDE ÖLÜ SAYISI 500 BİN DE OLABİLİR
Haiti'yi dün akşamüstü vuran büyük depremde ölü sayısının 100 bin, hatta 500 bin olabileceği belirtiliyor.

Devlet Başkanı Rene Preval, CNN ile Associated Press ajansına açıklamasında, ''binlerce ölü'' derken, Başbakan Jean-Max Bellerive, ''100 binin üzerinde ölü var'' dedi.

Ülkenin kıdemli senatörü Youri Latortue, 7 büyüklüğündeki depremin 500 bin kişiyi dahi öldürmüş olabileceğini söyledi.

Başkent Port-au-Prince'de devlet başkanlığı sarayını dahi temelden sarsan depremde okullar, hastaneler, binlerce ev yıkıldı, kiliseler çöktü, ana cezaevi göçtü.

BAŞKENTTE YAĞMALAMA OLAYLARI
Bölgedeki AFP muhabiri, başkent Port-au-Prince'in kuzey kesiminde yağmacıların depremde çöken bir süpermarketi yağmaladığını, birçok ceset ve yaralının görüldüğünü bildirdi.

ÇÖKEN MONTANA OTELİNİN ENKAZINDA 200 KİŞİNİN BULUNDUĞU SANILIYOR

Fransa'nın işbirliğinden sorumlu bakanı Alain Joyandet, Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de çöken Montana Otelinin enkazında 200 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Joyandet, "Bize Montana Otelinin çöktüğü söylendi. Otelde 300 kişinin bulunduğu ve bunlardan sadece 100'ünün çıkabildiğini geri kalanının enkaz altında kaldığı söyleniyor. Çok endişeliyiz" dedi.Şu anda kesin ölü sayısını bilmediklerini söyleyen Fransız Bakan, ölen ya da yaralanan Fransız olup olmadığını bilmediğini kaydetti.

Haiti'de 1400 kadar Fransız vatandaşının yaşadığı belirtiliyor.

140 BM ELEMANI ENKAZ ALTINDA
Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'i dün vuran 7 büyüklüğündeki depremde BM merkezinde çalışan 140 memurun enkaz altında kaldığı bildirildi.

BM'nin açıklamasına göre, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in, BM'nin Tunuslu Haiti temsilcisi Hedi Annabi ve diğer çalışanların öldüğüne ilişkin açıklamasını araştırılıyor. BM merkezinde 100, bağlı binalarda 40 BM elemanı enkaz altında kaldı.

Eski Fransız sömürgesi Haiti'de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un barış gücü genel müdürü Alain Le Roy ise barış gücündeki Brezilya, Ürdün ve Çin askerlerinin öldüğüne ilişkin haberi doğrulamadı.

BM MİSYONUNDA BULUNAN 52 TÜRK POLİSE ULAŞILDI
Haiti'de meydana gelen depremin ardından BM bünyesindeki Minustah'da görevli 52 Türk polisine ulaşıldı, polislerin sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Haiti'de meydana gelen depremin ardından bölgede bulunan BM Haiti İstikrar Misyonu'nda görev (MINUSTAH) yapan Türk polisleri ile irtibat kuruldu.

Depremin ardından polislere ulaşmak için çalışma başlatan Emniyet Genel Müdürlüğü, internet ve telefon hatlarının depremden zarar görmesi dolayısıyla sabah saatlerinde 52 personelinin sağlık durumu hakkında bilgi alabildi. Türk polislerinin sağlık durumlarının iyi olduğu, aralarında yaralanan ya da yaşamını yitiren bulunmadığı bildirildi.

BM verilerine göre 7,0 büyüklüğündeki depremin vurduğu Haiti'de konuşlu BM Haiti İstikrar Misyonu'nda (MINUSTAH) 52 Türk güvenlik personeli görev yapıyor.

15 ASKER ÖLDÜ
Haiti'de meydana gelen şiddetli depremde, BM barış gücünde görev yapan 8'i Çinli, 3'ü Ürdünlü ve 4'ü Brezilyalı toplam 15 askerin öldüğü bildirildi.

Çin'in resmi China Daily gazetesi, 125 kadar Çinli mavi bereli askerin görev yaptığı adayı vuran depremde 8 Çinli barış gücü askerinin öldüğünü duyurdu. Haberde, 10 Çinlinin de kayıp olduğu bildirildi.

Ürdün'ün başkenti Amman'da Ürdünlü bir kaynak, BM'nin barış gücünde görev yapan 3 Ürdünlü askerin öldüğünü, 21 Ürdünlü askerin de yaralandığını kaydetti.

Brezilya ordusundan yapılan General Carlos Alberto Barcellos imzalı yazılı açıklamada, BM bayrağı altında 1.266 Brezilyalı askerin görev yaptığını hatırlattı ve 4'ünün depremde hayatını kaybettiğini kaydetti. General Barcellos, 5 Brezilyalı askerin yaralandığını, birçok askerin de şu anda kayıp sayıldığını ifade etti.


BÜYÜTMEK İÇİN RESMİN ÜZERİNE TIKLAYIN

ENKAZ ALTINDAKİ KANADALI, ÜLKESİNE SMS GÖNDERDİ

Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'i yerle bir eden depremde enkaz altında kalan bir Kanadalı, ülkesinin Dışişleri Bakanlığı'na SMS göndererek yardım istedi.

Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir binanın enkazı altında mahsur kalan Kanadalıdan SMS aldıklarını ve bu kişinin tam nerede olduğunu bildiklerini belirtirken, yardım isteyenin kimliği konusunda bilgi vermedi.

Cannon, Kanada'nın Haiti Büyükelçiliği görevlilerinden enkaz altında mahsur kalan Kanada vatandaşıyla ilgilenmelerini ve mümkün olan en kısa sürede yardım gelmesini sağlamalarını istediklerini kaydetti.

Kanada Dışişleri Bakanlığı'nın tahminine göre, Haiti'de şu anda 6 bin civarında Kanadalı bulunuyor.
Kanada, başkent Port-au-Prince'e aralarında doktorların da bulunduğu 20 kişiden oluşan bir arama-kurtarma ekibini bu geceyarısı, daha sonra da 200 kişilik büyük bir yardım ekibi göndereceğini bildirdi.

Bu arada, Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), Haiti'ye yardım gemileri ve kurtarma ekipleriyle uzmanlar göndermeye başladı. Dev bir uçak gemisi de yarın Haiti açıklarında olacak.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Asya ülkelerini kapsayan gezisini kısa kesecek.
Şili de, Haiti'ye 15 ton gıda ve tıbbi yardımın yanı sıra arama kurtarma ve sağlık uzmanlarından oluşan büyük bir ekip gönderecek.

Fransa, başkent Port-au-Prince'de depremin ardından bağlantı kurulamayan 50 kadar Fransız vatandaşının aranmasına devam edildiğini bildirdi.

HAİTİ BAŞPİSKOPOSU ÖLDÜ
Haiti-Port-au-Prince Başpiskoposu Monsenyör Joseph Serge Miot, depremde öldü.

63 yaşındaki Miot'nun ölümünü batı Fransa'daki Saint Jacques Misyonerlik Merkezinden Peder Pierre Le Beller verdi. Haiti'nin iki Katolik okulu öğrencisi de depremde hayatını kaybetti.

Miot'un, yoksullara yardım örgütünün yöneticisi ve yolsuzluklara karşı savaşan din adamlarının hamisi olduğu ifade edildi.

TÜRK KIZILAYI KRİZ MASASI OLUŞTURDU
Türk Kızılayı, Haiti'de meydana gelen 7,0 büyüklüğündeki depremin ardından Afet Operasyon Merkezi'nde ''kriz masası'' oluşturulduğunu bildirdi.

Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Haiti'deki depremin çok sayıda ev ile bir hastanenin zarar görmesine neden olduğu hatırlatıldı.

Küba ve Dominik Cumhuriyeti'nden de hissedilen depremde çok sayıda kişinin yaralandığı ve can kayıplarının da olabileceğinin bildirildiği belirtilen açıklamada, ''Depremin ardından Haiti resmi makamları halka yönelik tsunami uyarısında bulundu. Deprem haberinin alınmasının hemen ardından Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi'nde kriz masası oluşturuldu. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak Haiti resmi makamları ve Haiti Kızılhaçı ile iletişime geçilerek taziye mesajları iletildi ve Türk Kızılayı'nın yardıma hazır olduğu mesajı verildi'' denildi.

Açıklamada, bölgede ihtiyaç duyulabilecek insani yardım malzemesinin afet bölgesine ulaştırılabilmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığı belirtilerek, Türk Kızılayı'nın gelişmeleri yakından takip ettiği kaydedildi.

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER YARDIMA HAZIRLANIYOR
Haiti'de meydana gelen 7,0 büyüklüğündeki depremin ardından aralarında Kızılhaç'ın da bulunduğu uluslararası örgütlerin yardım için hazırlıklara başladığı bildirildi.

Kızılhaç sözcüsü Simon Schorno, örgütün, Haiti'nin başkenti Port-Au-Prince'de hastanelere yardım için bir kurtarma ekibini Cenevre'den göndermeye hazırlandığını söyledi.

Schorno, Haiti Kızılhaçı çalışanlarının çok yoğun olduklarını, şu aşamada yardım çabalarını koordine etme şansının çok az ya da imkansız olduğunu belirterek, halen felaketin boyutu hakkında çok az bilgiye sahip olduklarını ifade etti.

Öte yandan İngiltere, Fransa, Meksika, Venezuela ve Tayvan'ın Haiti'ye yardım ekibi gönderme taahhüdünde bulunduğu bildiriliyor.

BM TEMSİLCİSİ HANNABİ'NİN ÖLDÜĞÜ AÇIKLANDI

Haiti'de depremde çöken BM merkez binasının enkaz altında kalan BM Haiti temsilcisi Hedi Hannabi'nin öldüğü açıklandı.

Haiti Devlet Başkanı Rene Preval, ''Büyükelçi Annabi öldü. Uluslararası topluma taziyelerimizi bildiriyoruz'' dedi.

Devlet Başkanı, kendisindeki bilgilere göre, depremde ölü sayısının 30 bin ile 50 bin arasında olduğunu kaydetti.

OBAMA'DAN HAİTİ'YE YARDIM İÇİN ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI
ABD Başkanı Barack Obama'nın, Haiti'ye yardım konusunu ele almak üzere Beyaz Saray'ı acil toplantıya çağırdığı bildirildi.

Amerikan yönetiminden yapılan açıklamada, Obama'nın halihazırda uluslararası insani kriz hallerinde müdahaleden sorumlu başlıca federal örgüt yetkilileriyle bir araya geldiği, bu kurumların arasında USAID, Sahil Muhafaza ile Dışişleri, Savunma ve Sağlık Bakanlıklarının bulunduğu belirtildi.

HAİTİ'NİN ESKİ DEVLET BAŞKANINDAN TAZİYE
Haiti'nin sürgündeki eski devlet başkanı Jean-Bertrand Aristide de, taziye mesajı yayımladı.

2004'ten beri Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yaşan Aristide, yazılı açıklamasında, eşi ve kendisinin halkın yanında olduğunu, ölenler ve yıkımlar için gözyaşı döktüklerini belirtti.

Jean-Bertrand Aristide, 15 yıla yakın iktidarda kalmış, ordu ayaklanınca ve uluslararası baskılar artınca 29 Şubat 2004'te ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

YUNANİSTAN EKONOMİK YARDIM GÖNDERECEK
Yunanistan'ın Haiti'deki depremzedeler için ekonomik yardım göndereceği bildirildi.

Yunan basın-yayın organları, Dışişleri Bakanlığından alınan bilgilere göre, mesafe nedeniyle deprem bölgesine insani yardım veya kurtarma ekibi yerine ekonomik yardım gönderilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu.

Haberlerde, tutarı hakkında bilgi verilmeyen yardımın bölgede bulunan BM yetkilileri aracılığıyla ulaştırılacağı belirtildi.

Öte yandan, Dışişleri Bakan Yardımcısı Spiros Kuvelis, yaptığı yazılı açıklamada, ''Yunanistan'ın deprem bölgesindeki gelişmeleri üzüntü ve endişeyle izlediğini'' kaydetti.

Kuvelis, bölgede Yunan vatandaşları olup olmadıklarının araştırıldığını belirtti.

AB'DEN 3 MİLYON AVRO ACİL İNSANİ YARDIM
AB Komisyonu, 7 büyüklüğünde depremle sarsılan Haiti'ye 3 milyon avro acil insani yardım kararı aldı.

Temiz su, komünikasyon ekipmanları, barınak ve tıbbi malzeme gibi acil ihtiyaçların karşılanmasında kullanılacak yardım, ülkedeki durumun netleşmesiyle artırılacak.

Bu arada Belçika, İsveç ve Lüksemburg başta olmak üzere birçok AB üyesi Haiti'ye arama kurtarma, su arıtma ve çadır yardımında bulunacaklarını duyurdu.
BİZE ULAŞIN