"Türkiye'nin eleştirilerine kulak verin"

Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a yapılan muameleye yönelik olarak İsrail'de de yoğun eleştiriler sürüyor.

Haaretz gazetesi, başyazısında Türk Büyükelçisine yapılan muameleyi sert dille eleştirdi. Gazze politikasının İsrail'in çıkarlarına ve Türkiye ile yakın ilişkilerine zarar verdiğinin altını çizen gazete, "İsrail'in, Türk eleştirilerini dikkate alırsa iyi eder. Aşağılamak akıllı bir politikanın yerini alamaz" uyarısını yaptı.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a yapılan muameleyi, "Aşağılamak bir politika değil" başlıklı başyazısında sert dille eleştirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e yönelik eleştirilerinin yeni olmadığını, Erdoğan'ın politikası ile "Kurtlar Vadisi" dizisi arasında bir bağlantı bulunmadığını belirten gazete, Türk medyasının özgür olduğunu belirterek "İsrail Dışişleri Bakanlığı, diziye odaklanmayı ve Türkiye'yi Yahudi karşıtlığını yaymayı suçlamayı, gerçek eleştirileri yüzleşmekten daha uygun ve kolayı bir hedef olduğu için seçti" yorumunu yaptı.

Ancak "profesyonel" bir diplomatik protestonun İsrail Dışişleri Bakanlığı için yeterli olmadığını belirten gazete, "Ayalon'un yönetiminin gerçekleştirilen aşağılama hareketi, sanki Büyükeçileri küçük düşürerek temsil ettikleri ülkeleri hor gördüklerini gösteren padişahlar döneminden esinlendi gibi. Gösterinin tek eksi olan unsuru, Ayalon'un büyükeçiden Türk bayrağını ayaklarının altına almasını talep etmesi" diye yazdı.

Haarezt, İsrail'in 1.5 milyon sivili Gazze'de hapsettiğini görmek için "radikal bir Müslüman" olmak gerekmediğini vurgularken de Gazze'ye yönelik sert politikasının İsrail'in çıkarlarına ve Türkiye ile yakın ilişkilerine zarar verdiğinin de altını çizdi. Gazete şöyle devam etti:

"İsrail, Türk eleştirilerine kulak verse, iyi eder. Aşağılamak akıllı bir politikanın yerini alamaz özellikle Türkiye ile hayati ilişkinin onarılmasına gelince."
BİZE ULAŞIN