11 gün sonra canlı bulundu

Depremin yerle bir ettiği Haiti'de, Fransız kurtarma görevlilerinin enkaz altında canlı bulduğu bir erkeği çıkarmayı başardıkları bildirildi.

Samuel Bernes adlı bir görevli daha önce, Port-au-Prince'de bulunan bu kişinin, bir dükkanda bir beton parçasının altında sıkışmış olduğunu ve hayatta kalmak için yiyecek bulabildiğini düşündüklerini açıklamıştı.

BM insani yardım koordinasyon dairesinden yapılan açıklamada hükümetin, başkent Port-au-Prince'te arama-kurtarma çalışmalarına son verdiği, 12 Ocaktaki depremin ardından en az 132 kişinin enkazdan sağ çıkarıldığı kaydedilmişti.

SU İÇEREK HAYATTA KALMIŞ


Haiti'yi yerle bir eden depremden 11 gün sonra, uluslararası bir kurtarma ekibi tarafından enkazdan kurtarılan 23 yaşındaki genç Haitili erkek derhal hastaneye kaldırıldı.

Kalabalığın alkışları arasında Fransız, Amerikalı ve Yunan kurtarma ekiplerinin çabalarıyla enkazdan canlı çıkarılan Wismond Exantus isimli genç Haitili, hareket edebiliyor ve konuşabiliyor.

Kurtarma çalışmalarına dün resmen son verilmesine karşın bu mucize kurtuluş, hala Haiti'de bulunan arama kurtarma ekiplerini heyecanlandırırken, Wismond Exantus isimli depremzede, canlı çıkarıldığı enkazda 5 kişinin daha hayatta olduğunu açıkladı, ancak ekipler henüz başka yaşam izine rastlamadılar. Kurtarma ekipleri, yine de temas kurma çabalarını sürdürüyorlar.

Fransız kurtarma ekibi üyelerinin anlattığına göre, Exantus'un bir gıda mağazasının enkazında bulunduğu, sesini duyan ailesi tarafından bildirildi. Ailenin haber vermesi üzerine Yunan kurtarma ekipleri BM ile temas kurdu, bunun üzerine Fransız ve Amerikan ekipleri de harekete geçirildi.

Wismond Exantus'un sıkıştığı enkazın altında su içebildiği ve biraz hareket edebildiği belirtildi.

Arama çalışmalarına resmen son verilmesine karşın, BM'ye göre Port-au-Prince'de şu anda 62 yabancı kurtarma ekibi bulunuyor. 12 Ocak'taki korkunç depremden bu yana 133 kişi enkazdan canlı kurtarıldı.
Başkentin duvarlarında, "Fransa'nın yardımına ihtiyacımız yok, sadece ABD'ninkine ihtiyacımız var" ve "ABD'ye güveniyoruz" yazılı sloganlar da dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN