Kurtarma bitti ama mucizeler sürüyor

Haiti'de, BM kurtarma çalışmalarına son verdiğini açıklarken, 21 yaşındaki bir genç depremden 10 gün, başka bir genç ise 12 gün sonra enkazdan sağ çıkarıldı

Haiti'de 12 Ocak'ta yaşanan depremin üzerinden 11 gün geçtikten sonra arama ve kurtarma çalışmalarına son verildi. BM insani yardım dairesi, Haiti hükümetinin Port-au-Prince'te arama-kurtarmaya 'umutlar tükendiği için' son verdiğini duyurdu. Kurtarma çalışmaları dursa da mucizeler sürüyor. Depremin 11'inci gününde 21 yaşında bir genç enkazdan çıkarıldı. Depremin 12'inci gününde bir başka gence de Fransız kurtarma ekipleri ulaştı. Bir marketin enkazında kalan 23 yaşındaki gence önce su ulaştırıldı ardından da bir kaç saatlik çalışmayla kurtarıldı. Öte yandan düne kadar 132 kişi enkazdan sağ çıkarıldı. Haiti hükümeti, 120 bin kadar cesedin toplandığını, bu sayıya aileleri tarafından gömülenlerin dahil olmadığını açıkladı. Ölü sayısının 200 bine çıkabileceğini kaydettiler.

YENİ DEPREM GELEBİLİR UYARISI

Deprem uzmanları ise, Haiti'de her an 7'den daha büyük bir deprem meydana gelebileceğini belirtiyor. Bilim insanları, bir ya da daha fazla 6 büyüklüğünde sarsıntı yaşanması olasılığının yüzde 25 olduğunu açıkladı.

İNANILMAZ İKİ KURTULUŞ
İsrail ekibinin kurtardığı Emmannuel Buso (21) (altta), susuzluğunu idrarıyla giderdiğini söyledi. Mobilyalardan oluşan hayat üçgeninde kaldığını belirten genç, "Kendimden geçtiğim an annemi gördüm" dedi. 23 yaşındaki diğer genci ise 12. gün Fransız ekip kurtardı.

CARLA BRUNİ YETİMLERE MORAL VERDİ
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin eşi Carla Bruni Sarkozy, Fransız ailelere evlatlık verilmek üzere ülkesine gelen 33 Haitili çocuğu havaalanında karşıladı. Fransız First Lady, yaşları bir ile 6 arasında değişen çocuklarla ayrı ayrı ilgilendi, kimileriyle oyunlar oynadı. Bu arada ABD'nin Los Angeles kentinde birbirinden ünlü isimler, önceki akşam telefonla Haiti'ye yardım topladı. Oyuncu George Clooney'nin önderliğinde başlatılan gecede halkın telefonlarına Madonna, Shakira, Bono, Cindy Crawford, Jack Nicholson, Leonardo di Caprio gibi ünlü isimler yanıt verdi ve bağışları topladı. Gecenin sonunda 150 milyon dolara yakın paranın toplandığı kaydedildi. Ünlülerin katıldığı yardım gecesi, MTV, ABC, CBS, CNN ve FOX televizyonları tarafından canlı verildi.

BİZE ULAŞIN