Silahların gölgesinde 'Rock'

Afganistan'ın tek rock grubu "Kâbil Rüyaları", ülkenin kaderine "Hayır" diyor. Protest müzik yapmıyorlar. Gerekçeleri ilginç: Halkın bir dolu derdi var zaten

Afganistan neredeyse her gün terör saldırıları ve çatışmalar ile gündeme geliyor. Ancak bu ülkenin pek bilinmeyen, görünmeyen bir yüzü daha var. Bugün binlerce Afgan genç, seslerini silah yerine sanata sarılarak duyurmaya çalışıyor. Son dönemde o gençlerin en başarılı temsilcilerinden biri de ülkenin ilk ve tek rock grubu "Kabul Dreams" (Kâbil Rüyaları). İnternet aracılığıyla tüm dünyada büyük bir hayran kitlesi edinen grup, Afganistan'de rock müzik yapmanın zorluklarından, toplum baskısına; Türk sanatçılara duydukları hayranlıktan, özel hayatlarına kadar her şeyi SABAH'a anlattı.

Bize biraz gruptan bahseder misiniz?
Vokal ve gitarda Süleyman Kardeş (20), bas gitar ve geri vokallerde Mücteba Habibi (24) ve davullarda Sıddık Ahmet (27) olmak üzere 3 kişiden oluşuyor. Grubu kurduğumuz 2008'den bu yana profesyonel hayatta kazandığımız maaşlarımızın neredeyse tamamını yine gruba yatırıyoruz. Gruba Kâbil Rüyaları adını koyduk, çünkü bizim en büyük rüyamız, ülkemizin başkentinde rock müzik yaparak sesimizi duyurmaktı. Bu süreçte her ne kadar "Müzikten para kazanılmaz, kendinize adam gibi bir iş bulun" deseler de bize en çok ailelerimiz destek verdi.

"STÜDYO BULAMIYORUZ"
Afganistan'da gerekli enstrümanları veya prova için stüdyoyu rahat bulabiliyor musunuz?
Enstrümanlarımızı yurtdışından getirtiyoruz. İyi stüdyo bulmak ise imkânsız. Kendimize ait ufak bir stüdyomuz var, ancak en büyük problem ne zaman stüdyoya girsek elektriklerin kesilmesi. Tam çalışmaya başlamışken, bir anda elektriklerin kesilmesi kadar kötü bir duygu olamaz!

Şarkı sözleriniz genellikle İngilizce ve aşk üzerine. Protest sözler yazmaktan korkuyor musunuz?
Afganistan'da rock müzik yapmak zaten başlı başına bir politik duruş demek. Protest sözler yazmıyoruz, çünkü başımızın belaya girmesinden korkuyoruz. Bir diğer sebep ise halkımızın yeterince sorunla boğuşuyor olması ve rahatlamaya ihtiyaç duyması. İngilizce söz yazmamızın nedeni ise evrensel bir dil olması ve barış mesajımızı tüm dünyaya ulaştırabilmek.

Taliban döneminde de müzik yapabiliyor muydunuz? Şu anki Cumhurbaşkanı Karzai hakkında ne düşünüyorsunuz?
Taliban döneminde ailelerimizle Afganistan'dan kaçarak Özbekistan, Pakistan, İran gibi ülkelere sığındık ve o ülkelerde iyi koşullarda müzikle ilgilenebilme şansını yakaladık. Karzai döneminde Afganistan'da her alanda önemli gelişmeler yaşanıyor. Yine de Karzai kötünün iyisi. Çünkü o da zaman zaman ciddi hatalar yapıyor.

"MANGA'YA HAYRANIZ"
En çok kimleri dinlersiniz? Türk müzisyenlerden beğendikleriniz var mı?
Farklı müzik tarzlarıyla ilgilensek de, en çok İngiliz ve Amerikan rock gruplarını dinliyoruz. Türk grupları da takip ediyoruz. En beğendiğimiz sanatçılar, Manga, Emre Aydın, Barış Akarsu ve Pamela Spence... YouTube ve Myspace gibi sitelerden bize ulaşarak tebrik mesajları yollayan Türk hayranlarımız da var.

Tehdit ediliyor musunuz? Ölüm tehlikesi atlattınız mı hiç?
Televizyona çıkmadık, çünkü çıkarsak Taliban bizi "fazla Batılı olduğumuz için" tehdit edecek ve öldürmek isteyecektir. Sayısız ölüm tehlikesi de atlattık. Örneğin geçen pazartesi Kâbil'deki eşzamanlı saldırılar meydana geldiğinde biz arabayla stüdyoya gidiyorduk. Bombalardan ikisi yolun az ilerisinde patladı. Yola birkaç dakika önce çıksak bugün yaşamıyor olabilirdik.

BİZE ULAŞIN