Türk aday, NATO genel sekreter yardımcılığına yakın

NATO'da oldukça önemli bir yere sahip olan Türkiye, örgüt içindeki konumunu genel sekreter yardımcılığı ile bir kez daha vurgulamak istiyor.

NATO'nun merkezi Brüksel'de bir süreden beri boş bulunan iki genel sekreter yardımcılığı görevinden birinin bir Türk diplomat tarafından yürütülmesi bekleniyor. NATO kaynaklarından alınan bilgiye göre, kariyerinde daha önce NATO görevi bulunan, halen Cumhurbaşkanı Dış Politika Başdanışmanı görevini yürüten Büyükelçi Hüseyin Diriöz, bu önemli uluslararası görev için başvuran diplomatlar arasında yer alıyor.

Büyükelçi Diriöz ile birlikte 4 diplomatın daha adının genel sekreter yardımcılığı için geçtiği belirtildi.
2010 yılında yeni Stratejik Planını açıklamaya, yeni görev ve hedeflerini tanımlamaya hazırlanan NATO'nun içinde Türkiye'nin farklı kültürlerle yakınlığının daha da ön plana çıkacağını ifade eden kaynaklar, bu çerçeveden bakıldığında halen açık görünen iki genel sekreter yardımcılığı görevlerinden birinin bir Türk adaya verilmesini güçlü bir olasılık olarak gördüklerini ifade ediyor.

Kaynaklar, ''Türkiye'nin NATO içindeki önemli konumuyla böyle bir görevi fazlasıyla hak ettiğini'' belirtirken, Büyükelçi Diriöz'ün kabul edilmesinin de sürpriz olmayacağını ifade ediyor.
Öte yandan, NATO, Afganistan'daki çalışmalarında yeni bir sivil temsilci arayışında. NATO kaynakları, Hikmet Çetin'in ardından yeni bir sivil temsilcinin belirlenmesine çalışıldığını belirtiyor. Bu görev için de deneyimli bir İngiliz diplomatın isminin ön plana çıktığı, bu ismin 4 ve 5 Şubat 2010 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak NATO Gayri Resmi Savunma Bakanları Toplantısında netlik kazanacağı kaydedildi.

BİZE ULAŞIN