Muharip ısrarına cevap

Asya Zirvesi'nde "Türkiye Afganistan'a muharip güç göndersin" diyenlere Gül'den yanıt: Dünya oraya para değil çocuklarını da gönderiyor. Terör sadece kaba güçle önlenemez. Gönül kazanmak lazım

İstanbul Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen "Asya'nın Kalbinde Dostluk ve İşbirliği Zirvesi"nden bölgede barış, güvenlik ve istikrar için işbirliği kararı çıktı. Rusya, Hindistan ve İran başta olmak üzere Afganistan'a komşu ülkeler ile ABD ve İngiltere'nin katıldığı zirvenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptı. Konuşmasında, uluslararası kamuoyunun Afganistan'a sadece para yardımı yapmadığını, ülkelerin "kızlarını ve oğullarını" da bölgeye gönderdiğini söyleyen Gül, "Bu çabalar takdire değer. Ama terör sadece kaba güçle önlenemez. Sıradan insanların aklını ve gönlünü de kazanmak, stratejimizin temelini oluşturmalıdır" dedi. Gül bu sözleriyle, "Türkiye Afganistan'a muharip güç göndersin" diyen çevrelere mesaj gönderdi.

TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİNE VURGU

Yaklaşık 3 saat süren zirvenin ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile ortak basın toplantısı düzenleyen Gül, şunları söyledi: "Başkan Karzai başka ülkelerin çocuklarının Afganistan için ölmesini istemediğini sürekli söylüyor. 'Afgan halkı kendisini savunmaya hazırdır. Ama bunun için düzenli ordu kurmak için kaynak, askeri teçhizat ve silah sağlayın' diyor." İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da, Afganistan'daki sorunların askeri yollarla çözülemeyeceğini belirterek, "Siyasi istikrar şart. Afganistan ve bölgesel sorunların çözümü için Türkiye 'köprü' rolü oynama potansiyeline sahip" dedi. Afganistan'daki NATO güçlerinin sivil temsilciliğine ise İngiltere'nin Kâbil Büyükelçisi Mark Sedwil getirildi.

Karzai'den ABD'ye sert çıkış
ORTAK basın toplantısında Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD'ye sert eleştirilerde bulundu. Bir basın mensubunun ABD Afganistan elçisinin, Karzai hükümeti için kullandığı "yetersiz stratejik ortak" ifadesini hatırlatması üzerine Karzai, "Ortaklık dediğiniz ABD'nin iradesine boyun eğmekse, benim aklımdaki ortaklık o değil. Biz iki ülke arasındaki işbirliğini, egemenliğimizi ve Afganlıların geleceğini belirlemek olarak görüyoruz. Bunun aksi durumlardaysa, biz yetersiz ortağız" dedi. Bu gerginlikten sonra Karzai'nin tansiyonu düştü.

Çin bütün alacaklarını sildi

"ASYA'NIN Kalbinde Dostluk ve İşbirliği İçin İstanbul Zirvesi''nde Çin, Afganistan'a olan desteğini sadece sözde bırakmadığını belirtti. Afganistan'ın tüm borçlarını sildiğini bildirirken, Türkiye'nin Afganistan konusundaki çabaları genel olarak takdirle karşılandı. Almanya ise eğitim için 500 Alman askerini daha göndereceğini açıkladı. Almanya ayrıca Taliban'dan ayrılanların iş bulmaları için de 5 yıl boyunca her yıl 10 milyon euro ödeme kararı aldı.

Dışişleri'nden Orams hatırlatması
İNGİLTERE Dışişleri Bakanı David Miliband, Orams kararının İngiliz hükümetinin siyasi duruşunu etkilemeyeceğini belirtti. Bakan Ahmet Davutoğlu ile İngiliz meslektaşı Miliband arasındaki görüşmede de Orams davası gündeme geldi. Dışişleri kaynakları da, İngiliz mahkemelerinde alınan karar için "zamansız" ve "Rumların aradığı oyun" ifadesini kullandı. Bu arada, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Türkiye'nin Kıbrıs'taki Rumlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uyması gerektiğini söyledi.

Bu fotoğraflar birer şaheser


Berlin'de çılgın defile


Hollywood'un evli çiftleri

BİZE ULAŞIN