Göller buz tuttu

İskandinavya'nın güneyindeki Danimarka, tarihin en soğuk kışlarından birini yaşıyor.

Cuma 29.01.2010 00:00
Son Güncelleme: Cuma 29.01.2010 10:23
ABONE OL
Hava sıcaklığının günlerdir sıfır derecenin altında seyrettiği Kopenhag'da pek çok göl buz tutmuş durumda. Göllerdeki buz kalınlığını inceleyen yetkililer, buzun üzerinde gezinmenin tehlikeli olmadığını ilan etti. Yıllardır bu kadar sert bir kışı görmeyen binlerce Kopenhaglı, yaz aylarında kenarlarında gezindikleri göllere bu kez paten kaymak için akın etti.

Kopenhag Belediyesi yetkilileri, buz kalınlığının 18 santimetreyi bulduğu gölleri halka açtı. Belediye binasına iki dakika mesafedeki Peblinge gölü, kent sakinlerinin en çok rağbet ettiği dev buz pistlerinden biri. Çocuklarını ve patenlerini yanına alan Danimarkalılar buzun tadını çıkarmak için göle akın etti.

Paris'ten gelen Stephanie adlı turist, buz tutan göl üzerinde paten kaymanın müthiş bir zevk olduğunu söyledi. En son 44 yıl önce buz pateni yaptığını söyleyen Peter adlı Danimarkalı, "Gençliğinizde öğrendiğiniz bir şeyi hiçbir zaman unutmuyorsunuz." dedi.

Danimarkalı Meteoroloji uzmanları ülkenin son 40 yılın en sert kışını yaşadığını söylüyor. Belediye en son 1996 yılının kış aylarında donan göllerin üzerinde gezinmenin serbest olduğunu ilan etmişti.